İnsansız hava aracı kullanım ve uygulamalarının havacılık emniyet yönetimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the use and applications of unmanned aerial vehicles in terms of aviation safety management
  1. Tez No: 883619
  2. Yazar: KÜBRA NUR UZUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Havacılık dünyasında teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, İHA'lar da ilerleme kaydetmektedir. İHA'lar, üzerinde insan operatör bulunmadan uçabilen ve çeşitli görevleri yerine getirebilen hava araçlarıdır. İHA'ların hava sahasında giderek artan varlığı, havacılık emniyeti ve güvenliği üzerinde yeni tehditleri ortaya çıkarmaktadır. Çalışma, İHA'ların havacılık emniyeti yönetimi üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Pilotlar, hava trafik kontrolörleri ve akademisyenler ile yapılan görüşmelerden elde edilen veriler, İHA'ların havacılık emniyeti üzerinde oluşturduğu riskleri ve bu risklerin yönetimine yönelik stratejilerin anlaşılması konusunda yardımcı olmayı hedeflemektedir. 11 katılımcıya yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile yapılan görüşmelerde 7 adet açık uçlu soru sorulmuştur. Mülakatlar, çevrim içi görüşme yoluyla yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen verilerin analizi MAXQDA programı ile yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre İHA'ların havacılık emniyeti üzerindeki etkisi, potansiyel riskler ve bu risklerin belli bir seviyeye indirgenmesi için geliştirilmesi gereken konular ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology in the aviation industry, UAVs are also progressing. UAVs are aerial vehicles that can fly without onboard human operators and perform various tasks. The increasing presence of UAVs in airspace poses new threats to aviation safety and security. This study aims to examine the impact of UAVs on aviation safety management. Data obtained from interviews with pilots, air traffic controllers, and academics aim to assist in understanding the risks posed by UAVs to aviation safety and strategies for managing these risks. Semi-structured interviews were conducted with 11 participants, using seven open-ended questions. The interviews were conducted online. The data obtained from the interviews were analyzed using the MAXQDA program. The analysis revealed the impact of UAVs on aviation safety, potential risks, and areas that need to be developed to mitigate these risks.