Sağlık sektöründe yapay zekâ kullanımında çalışanların algısı ve çalışanlar açısından müşteri deneyimlerinin incelenmesi üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on employee perceptions and examination of customer experiences from the perspective of employees in the use of artificial intelligence in the health sector
- Tez No: 883618
- Danışmanlar: DR. MURAT BAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sağlık sektöründe yapay zekâ kullanımının çalışanlar ve müşteriler tarafından nasıl algılandığını ele alan bu çalışma, yapay zekânın sağlık hizmetlerine entegrasyonunun hem avantajlarını hem de zorluklarını nitel bir perspektifle inceler. Araştırma, yapay zekâ destekli sağlık teknolojilerinin teşhis, tedavi ve hasta izleme süreçlerindeki kullanımlarını ve bu teknolojilerin çalışan performansı, müşteri deneyimi ve operasyonel verimlilik üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde değerlendirir. Çalışma ayrıca, sağlık yönetimi çalışanlarının bu teknolojilere adaptasyon süreçlerini, algıladıkları avantaj ve dezavantajları ele alırken, yapay zekâ teknolojilerinin sağlık hizmetleri sunumundaki rolünü ve potansiyelini vurgular. Bulgular, yapay zekânın sağlık sektöründeki kullanımının hem çalışanlar hem de müşteriler açısından olumlu ve olumsuz yönleri barındırdığını ortaya koymakta, bu teknolojinin etkin kullanımı için eğitim ve güven inşası gibi faktörlere işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which addresses how the use of artificial intelligence in the healthcare sector is perceived by employees and customers, examines both the advantages and difficulties of the integration of artificial intelligence in healthcare services from a qualitative perspective. The research comprehensively evaluates the use of artificial intelligence-supported health technologies in diagnosis, treatment and patient monitoring processes and the effects of these technologies on employee performance, customer experience and operational efficiency. The study also highlights the role and potential of artificial intelligence technologies in the provision of healthcare services, while discussing the adaptation processes of healthcare management professionals to these technologies and their perceived advantages and disadvantages. The findings reveal that the use of artificial intelligence in the healthcare sector has positive and negative aspects for both employees and customers, and point to factors such as education and trust building for the effective use of this technology.