Göçmen mutfağının kültürel bellek ve kültürel kimlik açısından incelenmesi: Ankara Kardeşler Uygur Mutfağı Lokantası örneği
Investigation of immigrant cuisine in the context of cultural memory and cultural identity: The case Ankara Kardeşler Uygur Mutfağı Restaurant
- Tez No: 883669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNCE DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnsanlık tarihi kadar geriye götürülebilecek göç, gerek geçmişle benzer gerekse de bugüne özgü yönleriyle günümüzün önemli ve güncel bir konusudur. Bu önemli ve güncel konu, erken dönemlerden günümüze dek sosyolojinin önemli bir araştırma alanı olarak görülmektedir. Başlı başına bir araştırma alanı olarak beliren göç, özellikle kendisiyle beraber toplumsal yaşamın başkaca alanlarıyla birleşmesi ve bu başkaca alanlarda ortaya çıkarmış olduğu dönüşüm, değişim ve ilişkiselliklerle de ön plana çıkmaktadır. Bu bağlamda mutfak kültürü, kimlik, bellek gibi konular da göçle birlikte ele alınabilecek konular olarak kendisini göstermektedir. Bu çalışmada da Ankara'da bulunan Kardeşler Uygur Mutfağı Lokantası örneğinde, mutfak kültürünün göç sürecinde nasıl bir rol oynadığı, kültürel kimlik ve kültürel bellek kavramlarının göç özelinde mutfak kültürüyle nasıl ilişkilendiği ve anlam kazandığı konuları ele alınmıştır. Ankara'da bulunan Kardeşler Uygur Mutfağı Lokantası örneğinde gerçekleştirilen nitel alan araştırması, çalışmanın verilerinin oluşturulmasının temelinde yer almaktadır. Bu veriler ışığında göçmen açısından mutfak kültürünün göç edilen yerdeki rolü ve anlamı, başkaca kültürel anlamlarla çevrelenmesi çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration, which can be traced back as far as human history, is an important and current issue of today, with aspects both similar to the past and unique to today. This important and current issue has been seen as an important research area of sociology from early times to the present day. Migration, which emerges as a field of research in itself, stands out especially with its combination with other areas of social life and the transformation, change and relationships it has brought about in these other areas. In this context, issues such as culinary culture, identity, and memory also appear as issues that can be addressed together with migration. In this study, in the example of Kardeşler Uygur Mutfağı Restaurant in Ankara, the role of culinary culture in the migration process and how the concepts of cultural identity and cultural memory are related to culinary culture in the context of migration and gain meaning are discussed. Qualitative field research conducted on the example of Kardeşler Uygur Mutfağı Restaurant in Ankara is the basis of creating the data of the study. In the light of these data, the main subject of the study is the role and meaning of culinary culture in the place of migration from the perspective of immigrants and its surrounding with other cultural meanings.