Fenotip çeşitliliğini açıklamada ALX4 varyantlarının protein modellerinde incelenmesi
Investigation of ALX4 variants in protein models to explain phenotype diversity
  1. Tez No: 883695
  2. Yazar: BENGÜ YAREN BEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NURTEN AKARSU, PROF. DR. TURGUT BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Genetik, Moleküler Tıp, Biophysics, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoinformatik Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ALX gen ailesi, embriyonik gelişimde önemli rol oynayan ve mutasyonlarında insanlarda kafatasında ve yüzde malformasyonlar gösteren homeodomain içerikli transkripsion faktörlerini kodlar. Ailenin üyelerinden ALX1 ve ALX3 mutasyonları proteinde işlev kaybı mutasyonlarına yol açarken, ALX4'te işlev kaybı ve kazanımı sonucu ortaya çıkan farklı fenotipler gözlenmektedir. ALX4'ün tamamının üç boyutlu yapısı ve bu davranışının nedeni henüz bilinmemektedir. Bu tez çalışmasında önce ALX4 proteini modellenmeye çalışılmıştır. Güvenilir modellenebilen homeodomain bölgesindeki değişikliklerin amino asit etkileşimlerine bakılarak fenotipe etkilerinin işlev kaybı veya kazanımı olması hakkında tahmin yürütülebileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The ALX gene family encodes homeodomain-containing transcription factors that play an important role in embryonic development and whose mutations cause craniofacial malformations in human. While ALX1 and ALX3 mutations lead to loss-of-function mutations in the protein, ALX4 shows different phenotypes resulting in loss and gain of function. The full three-dimensional structure of ALX4 and the reason for this behavior is not yet known. In this thesis, we first tried to model the ALX4 protein. It was determined that the effects of changes in the homeodomain region, which can be reliably modeled, can be predicted to be loss or gain of function by looking at amino acid interactions.