Pırlak koyunlarında kalpastatin (CAST) ve miyostatin (MSTN) gen polimorfizmleri
Calpastatin (CAST) and myostatin (MSTN) gene polymorphisms in pirlak sheep
  1. Tez No: 883705
  2. Yazar: BÜLENT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ŞAHİN SEMERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Akdeniz Bölgesinde yetiştiriciliği yoğun olarak yapılan yerli koyun ırklarımızdan olan Pırlak ırkında Kalpastatin (CAST) ve Miyostatin (MSTN) gen lokuslarına ait polimorfik yapıların incelenmesi amaçlanmıştır. Antalya ilinde yürütülen "Pırlak Koyununun Halk Elinde Islahı I'' alt projesi kapsamındaki farklı işletmelerde yetiştirilen toplam 181 baş Pırlak koyununda PCRRFLP yöntemi kullanılarak, CAST gen bölgesi için MspI ve MSTN gen bölgesi için ise HaeIII polimorfizmi araştırılmıştır. Çalışmada CAST lokusunda MM (0.220), MN (0.696) ve NN (0.082) genotipleri belirlenmiştir. Mevcut populasyonda M allel frekansının 0.569 ve N allel frekansının ise 0.431 olduğu tespit edilmiştir. MSTN lokusunun ise HaeIII polimorfizmi monomorfik olduğu, tüm bireylerin mm genotipine sahip olduğu bulunmuştur. CAST geni bakımından Hardy-Weinberg dengesinden sapmanın belirlendiği bu populasyonda gözlenen heterozigotluk (Ho) değeri 0.696 olarak hesaplanırken, beklenen heterozigotluk (He) değeri 0.490 olarak hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Koyun, Kalpastatin, Miyostatin, PCR-RFLP, Polimorfizm JÜRİ: Dr. Öğr. Üyesi Emine ŞAHİN SEMERCİ Prof. Dr. Murat Soner BALCIOĞLU Doç. Dr. İbrahim AYTEKİN
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the polymorphic structures of the Calpastatin (CAST) and Myostatin (MSTN) gene loci in the Pırlak breed, which is one of our local sheep breeds that are intensively bred in the Mediterranean Region. MspI polymorphism for the CAST gene region and HaeIII polymorphism for the MSTN gene region were investigated using the PCR-RFLP method in a total of 181 head of Pırlak sheep raised in different herds within the scope of the“Public Breeding of Pırlak Sheep I”sub-project carried out in Antalya province. In the study, MM (0.220), MN (0.696) and NN (0.082) genotypes were determined in the CAST locus. In the current population, the M allele frequency was found to be 0.569 and the N allele frequency was 0.431. The HaeIII polymorphism of the MSTN locus was found to be monomorphic and all individuals had the mm genotype. While the observed heterozygosity (Ho) value in this population, where deviation from the Hardy-Weinberg equilibrium was determined in terms of the CAST gene, was calculated as 0.696, the expected heterozygosity (He) value was calculated as 0.490. KEYWORDS: Calpastatin, Sheep, Myostatin, PCR-RFLP, Polymorphism COMMITTEE: Asst. Prof. Emine ŞAHİN SEMERCİ Prof. Dr. M. Soner BALCIOĞLU Assoc. Prof. İbrahim AYTEKİN