Madenlerdeki atık barajlarda iş sağlığı güvenliği ve risk değerlendirmesi
Occupational health and safety and risk assessment in waste dams in mines
- Tez No: 883704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türkiye madencilik raporu 2020'ye göre madencilik, çağımızda devamlı gelişen ve geliştikçe de büyüyen bir sektördür. Uygarlık, yeraltı kaynaklarını oluşturan madenlerin değerlendirilmesine paralel olarak gelişmiştir. Bu sebeple ekonomik kalkınmanın temelini de Madencilik Sektörü oluşturmaktadır. Teknolojik gelişmenin gizli kahramanlarından olan madenciler geçmişte olduğu gibi bugün de toplumların ilerlemesinde lokomotif görevi görmeye devam etmektedir. Madenciler bir yandan ham madde ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışırken bir yandan da artan çevresel ve sosyal kaygıları giderici önlemler almaktadırlar. Küresel ölçekte artan iklim değişikliği kaygıları madencilik sektöründe önemli etkiler oluşturmuştur. Maden firmaları artık daha çevreci ve sorumlu üretici noktasında önemli adımlar atmaktadırlar. Ülkemizde Uluslararası Siyanür Yönetim Kodu çerçevesinde sertifika alan altın maden firmaları bu adımlara önemli bir örnek teşkil etmektedir. Her ne kadar madencilik faaliyetlerine karşı negatif yaklaşım ortamı oluşturulmaya çalışılsa da, madenciler yeni çevre normlarına hızla adapte olmakta ve çevresel önlemler konusunda oldukça öncül davranmaya gayret etmektedirler. Ülkemizde Dünyada ticareti yapılan 90 adet madenden 70 âdeti kaynak olarak bulunmaktadır. Türkiye maden çeşitliliği açısından, bulunduğu jeolojik kuşak itibariyle önemli bir konumda yer almaktadır. Ülkemiz Dünya'da 168 ülke arasında kaynak çeşitliliği bakımından 8. sıradadır.Ülkemiz açısından bu kadar önemli bir yere sahip olan madenlerin devamlılığını sağlaması açısından İş Sağlığı ve Güvenliğinin de sağlanması gerekir.Fine-Kinney yöntemi,Tehlike ve İşletebilirlik Analiz Yöntemi,Olursa Ne Olur Yöntemi,Birincil Risk Analizi Yöntemleriyle L Tipi Matris(5*5) kullanılarak yapılan risk analiz sonuçlarıyla birlikte oluşabilecek riskin en aza indirgenmesi sağlanarak madenlerin iş sağlığı ve güvenliği açısından sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesi sağlanır.
Özet (Çeviri)
According to the Turkey mining report 2020, mining is a sector that is constantly developing in our age and growing as it develops. Civilization has developed in parallel with the evaluation of the mines that make up the underground resources. For this reason, the basis of economic development is the Mining Sector. Miners, one of the hidden heroes of technological development, continue to serve as a locomotive in the progress of societies today, as in the past. While the miners are trying to meet their raw material needs, they also take measures to eliminate the increasing environmental and social concerns. Increasing climate change concerns on a global scale have had significant effects on the mining industry. Mining companies are now taking important steps towards a more environmentally friendly and responsible producer. Gold mining companies that have been certified within the framework of the International Cyanide Management Code in our country are an important example of these steps. Although an environment of negative attitude towards mining activities is tried to be created, miners are rapidly adapting to new environmental norms and are trying to act very pioneering in environmental measures. In our country, 70 of the 90 mines traded in the world are available as a resource. In terms of mineral diversity, Turkey is in an important position in terms of its geological belt. Our country ranks 8th among 168 countries in the world in terms of resource diversity. Occupational Health and Safety should also be ensured. With the risk analysis results made by using the Fine-Kinney method, Hazard and Operability Analysis Method, What Happens Method, Primary Risk Analysis Methods and L Type Matrix (5*5), it is ensured that the risk that may occur is minimized in the work of the mines. It is ensured that it continues to work without any problems in terms of health and safety.