Deep learning-based ensemble model for electrical energy consumption prediction
Elektrik enerjisi tüketimi tahmini için derin öğrenme tabanlı topluluk modeli
  1. Tez No: 883707
  2. Yazar: NİLAY FATMA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Elektrik enerjisi, çağdaş toplumların sürdürülebilirliği ve endüstriyel gelişim açısından kritik öneme sahiptir. Elektrik enerjisi tüketimi tahmininin doğruluğu enerji verimliliği, maliyet kontrolü ve sürdürülebilir enerji yönetimi açısından oldukça önemlidir. Bu alanda makine öğrenmesi tekniklerinin kullanıldığı çalışmalar mevcut olsa da tüketim tahminlerin doğruluğunun artırılması için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır. Elektrik enerjisi tüketimini başarılı bir şekilde tahmin etmek için, bu çalışmada derin öğrenmeye dayalı yeni bir topluluk modeli önerilmiştir. Hava koşulları elektrik enerjisi tüketimini doğrudan etkilediği için bu tezde, elektrik enerjisi tüketimi verilerine ek olarak hava durumu verileri de kullanılmıştır. Ayrıca önerilen topluluk modelinin tahmin performansını değerlendirmek amacıyla iki farklı veriseti kullanılmıştır. İlk etapta, derin öğrenme teknikleri kullanılarak üç farklı bileşen model geliştirilmiştir. Bu modeller Attention-Based LSTM, CNN-LSTM ve CNN-GRU modelleridir. Bileşen modellerden elde edilen tahmin sonuçları, önerilen derin öğrenme tabanlı topluluk modelini oluşturmak için ağırlıklı ortalama yaklaşımı kullanılarak bir araya getirilmiştir. Deneyler sonucunda, önerilen topluluk modeli diğer modeller ile karşılaştırıldığında daha iyi performans göstermiştir. Bu sonuç önerilen topluluk modelinin, kendisini oluşturan modellerin güçlü yönlerinden faydalanma ve zayıf yönlerini telafi edebilme yeteneğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Electrical energy is critical to the sustainability of contemporary societies and industrial development. The accuracy of electrical energy consumption prediction is very important for energy efficiency, cost control, and sustainable energy management. Although there are studies in this field using machine learning techniques, new studies are needed to increase the accuracy of consumption predictions. To successfully forecast electrical energy consumption, a novel ensemble model based on deep learning is proposed in this study. Since weather conditions directly affect electrical energy consumption, weather data were used in addition to electrical energy consumption data in this thesis. Additionally, two different datasets were used to evaluate the prediction performance of the proposed ensemble model. In the first stage, three different component models were developed using deep learning techniques. These models are Attention-Based LSTM, CNN-LSTM, and CNN-GRU models. Prediction results from component models were combined using a weighted average approach to create a proposed deep learning-based ensemble model. As a result of the experiments, the proposed ensemble model showed better performance compared to other models. This result shows the ability of the proposed ensemble model to benefit from the strengths of the models that form it and compensate for their weaknesses.