Rüzgar hızı tahminlemesi için derin öğrenme ve ayrıklaştırma temelli uyarlanabilir hibrit tahmin modeli geliştirilmesi
Development of a deep learning and discretization based adaptive hybrid forecast model for wind speed forecasting
  1. Tez No: 907352
  2. Yazar: MUSTAFA TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Rüzgar hızının doğru ve güvenilir tahminlenmesi rüzgar enerjisi güç sistemlerinin yönetilmesi ve işletilmesinde kilit rol oynamaktadır. Bu nedenle bu çalışmada rüzgar hızı tahminlenmesinde kullanılmak üzere derin öğrenmeye dayalı yenilikçi adaptif bir tahminleme modeli (NAEM) geliştirilmiştir. Geliştirilen bu model uyarlanabilir gürültü ile geliştirilmiş tam topluluk ampirik mod ayrıştırması (ICEEMDAN), sürekli dalgacık dönüşümü (CWT), kontrast sınırlı uyarlanabilir histogram eşitleme (CLAHE), parçacık sürüsü optimizasyonu (PSO) ve evrişimli sinir ağı (CNN)'dan oluşmaktadır. Kullanılan modelin veri ön işleme aşamasında klasik veri matris dönüşümü yöntemine ayrıklaştırma tekniği kullanılarak alternatif bir yaklaşım sunulmuştur. Model 3 farklı vaka çalışmasında test edilmiş ve elde edilen performans metrikleri (RMSE, MAPE ve R2) incelendiğinde özellikle diğer kıyaslama modellerine (CNN-RNN, GRU, LSTM) göre daha doğru ve güvenilir sonuçlar sergilemiştir. Elde edilen sonuçlar sunulan modelin özellikle rüzgar hızı tahminlemesinde iyi bir alternatif olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Estimating the wind speed correctly and reliably plays a key role in managing and operating wind energy power systems. Therefore an novelty adaptive estimation model (NAEM) combined with deep learning-based mode discretization has been developed for use in wind speed estimation in this study. This developed model consists of the improved complete ensemble empirical mode decomposition with adaptive noise (ICEEMDAN), the continuous wavelet transforms (CWT), the contrast limited adaptive histogram equalization (CLAHE), the particle swarm optimization (PSO), and convolutional neural network (CNN). Adaptive estimation model using decomposition method was presented as an alternative to the traditional data matrix transformation used in data preprocessing stage. Thus, the usage of this model for the first time in the data preprocessing stage and the creation of a hybrid structure by combining the methods included in this method for the first time constitute the most important innovative aspect of the study. Proposed model (NAEM) was tested in different case studies and RMSE, MAPE, and R2 were used as performance metrics. In the comparison with commonly used deep learning models (CNN-RNN, GRU, LSTM) the root means square error (RMSE) values decrease by 25.80%, 61.17% and 63.60% respectively. In addition, the power density value of the actual wind speeds was approached by 95.1% with the proposed NAEM.