Polikistik overi olan infertil kadınlarda üremeye yardımcı teknikler için uygulanan kontrollü ovaryan hiperstimülasyon esnasındaki ovaryan hemodinamik değişikliklerin transvaginal renkli pulsed Doppler...
- Tez No: 88374
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ PAPUÇCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
VI. ÖZET Günümüzde infertil çiftlerin tedavisinde, bir çok üremeye yardımcı teknikler ve tedavi protokolleri kullamlmaktadır. Kadına ait infertilite nedenleri arasında Polikistik over sendromu sık görülen etyolojik nedenlerden biridir. Bu çalışmada amacımız, polikistik övere sahip infertil hastaların kontrollü ovaryan hiperstimülasyon esnasındaki ovaryan hemodinamik değişiklerinin, oosit maturasyonu ve fertilizasyon oranı ile ilişkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla, GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum A.D. İn Vitro fertilizasyon ünitesine müracaat eden 19 ile 35 yaşlan arasındaki 55 infertil kadm çalışmaya alındı. Polikistik over bulunan 24 hasta(ortalama yaş 28.7±4.3) ile ovulatuar disfonksiyonu bulunmayan 31 kontrol hasta(ortalama yaş 30.0±4.3), kontrollü ovaryan hiperstimülasyon siklusu boyunca transvaginal Doppler ultrasonografi ile takip edildi. Ovaryan hiperstimülasyon sonunda, oosit pick-up(OPU) uygulanarak elde edilen matür oosit sayılan ile ovaryan hemodinamik parametreler karşılaştınldı. Her iki grup hasta, ovaryan hemodinaminin bir belirteci olarak kabul edilen rezistans indeks(RI) açısından, RI-1 değeri 0.75'den küçük ve büyük olarak iki alt gruba aynldı. Elde edilen matür oosit sayısı, ovaryan disfonksiyonu bulunmayan kontrol hastalannın alt gruplan arasında farklılık göstermez iken (sırasıyla ortalama matür oosit sayılan: 5.7 ± 4.7 ve 5.1 ± 3.2), PKO mevcut hastaların RI-1 değeri 0.75'den küçük olgulardan (n=ll) elde edilen matür oosit sayısı (6.8 ± 2.8), RI-1 değeri 0.75'den büyük olgulardan(n=13) elde edilen matür oosit sayısına göre(5.4 ± 3.4) istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur(P= 0.02). Ovaryan hemodinaminin bir göstergesi olan rezistans indeksinin, kontrollü ovaryan hiperstimülasyon sonucunda elde edilen matür oosit sayılan ile ilişkisi olduğu gözlenmiştir. Sonuçta, PKO'li hastalann, ovaryan hemodinamik yeterliliğinin değerlendirilmesi, kontrollü ovaryan hiperstimülasyonun zamanlaması ve tedavi protokolünün belirlenmesinde RI değerinin önemli olduğu ortaya konmuştur. 34
Özet (Çeviri)
Vn. SUMMARY Many assisted reproductive technologies and treatment protocols are currently used in infertility. Polycystic Ovary Syndrome (PCO) is a frequent cause of female infertility. The aim of our study is to invastigate the relationship between oocyte maturation, fertilization rate and ovarian haemodynamic alterations during controlled ovarian hyperstimulation(COHS) in infertile females with PCO. For this purpose, 55 women(aged 19-35 years) with infertility who had admitted our in vitro fertilization unit were enrolled in the study. Twentyfour patient with PCO(mean age; 28.7 ± 4.3) and 31 control patient without ovulatory dysfunction(mean age 30.0 ± 4.3) were followed by transvaginal Doppler ultrasonography during cycle of COHS. The ovarian haemodynamic parameters and number of mature oocyte which obtained by oocyte pick-up(OPU) were compared on the day of OPU. Both groups of patients were divided into subgroups according to the resistance index (RI-1) which is often used for assesment of ovarian circulation higher and lower than the value of 0.75. The mean number of mature oocytes was not different when compared with control patient without ovulatory dysfunction subgroups(5.7 ± 4.7 vs. 5.1 ± 3.2). The mean number of mature oocyte in PCO patient with RI-l0.75(n=13, mean number of mature oocytes: 5.4 ± 3.4)(P= 0.02). It was shown that number of mature oocytes obtained on the day of OPU was in relation with the RI which is considered as an indicator of ovarian circulation. In conclusion, the assesment of ovarian haemodynamic sufficiency of patients with PCO is essential to determine of timing and stimulation protocol in controlled ovarian hyperstimulation for treatment of infertility. 35