Endometriozis ve polikistik over sendromununberaber görüldüğü infertil olgularda İVF/İCSİ tedavisonuçlarının ve gebelik oranlarının endometriozisveya polikistik over sendromu tanılı infertilolguların sonuçları ile karşılaştırılması
Comparison of IVF/ICSI treatment outcomes and pregnancy rates in infertile cases with coexisting endometriosis and polycystic ovary syndrome with isolated endometriosis or polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 802410
  2. Yazar: MİRAY NİLÜFER CİMŞİT KEMAHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KAYATAŞ ESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Endometriozis, üreme çağındaki kadınların %2-%10'unda görülen, pelvik ağrı ve infertiliteye yol açabilen bir durumdur. Polikistik over sendromu (PKOS) ise hem menstrüel düzensizliklerin hem de androjen fazlalığının önemli bir nedenidir ve infertiliteye neden olan ovulasyon bozukluklarına yol açabilir. Bu çalışmada amaç hem endometriozis hem de PKOS'nin bir arada bulunduğu kadınların, bu durumların ayrı ayrı görüldüğü kadınlara kıyasla oosit ve embriyo sayısı ve kalitesi, fertilizasyon ve klinik ve biyokimyasal gebelik oranlarında nasıl bir farklılık gösterdiğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif kohort çalışmaya, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Üremeye Yardımcı Tedavileri Ünitesi'nde Aralık 2022 ile Mayıs 2023 zaman aralığında başvurmuş ve İVF/İCSİ tedavileri gerçekleştirilmesi planlanan 123 hasta dahil edilmiştir. Hastalar, sadece endometriozis (49 hasta), sadece PKOS (49 hasta) ve her iki hastalığa sahip olanlar (25 hasta) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. PKOS ve endometriozis tanıları belirli kriterlere göre konulmuştur ve belirli hastalar (18 yaş altı ve 40 yaş üstü, hormon tedavisi alanlar, ovaryan cerrahi geçirmiş olanlar, kronik hastalığı olanlar ve sistemik ilaç kullananlar) çalışma dışında bırakılmıştır. Çalışmada, demografik bilgiler, hormon değerleri, ultrasonografi bulguları ve İVF/İCSİ sikluslarındaki değişkenler gibi çeşitli veriler toplanmış ve kaydedilmiştir. İlgili oosit ve embriyo bilgileri embriyolog tarafından değerlendirilmiştir ve embriyolar belirli koşullarda kültüre alınmıştır. Gebelik oranları, beta-hCG değerleri ve ultrasonografi bulguları temelinde belirlenmiştir. Bulgular: Toplamda 123 hasta incelenmiştir: 49'u (%39.8) PKOS, 49'u (%39.8) endometriozis ve 25'i (%20.3) hem PKOS hem de endometriozis (PKOS + Endometriozis) tanılıdır. Çalışmanın sonuçları, bu üç grup arasında bazal FSH, AMH değerleri, endometrioma volümleri, indüksiyon gün sayısı, gonadotropin dozu, beta- hCG günü E2 değerleri ve endometrium kalınlığı gibi bir dizi önemli parametrede 13 anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Ayrıca, toplanan oosit sayısı, MII sayısı ve oranı, fertilize oosit sayısı, elde edilen embriyo sayısı ve kalitesi gibi tedavi sonuçları da gruplar arasında anlamlı farklılık göstermiştir. Özellikle, klinik gebelik oranı PKOS grubunda %38.8, PKOS + Endometriozis grubunda %28.0 ve endometriozis grubunda %16.3 olup gruplar arasında sonuçlar kıyaslandığında istatstiksel olarak anlamlı fark izlenmiştir (p: 0.046). Bununla birlikte, gruplar arasında ayrıca biyokimyasal gebelik pozitiflik oranında anlamlı bir fark izlenmiş olup (p: 0.03) PKOS grubunda %59.2, PKOS + Endometriozis grubunda %32.0 ve endometriozis grubunda %26.5 olarak değerlendirilmiştir. Sonuç: Yapılan bu çalışmada İVF/İCSİ tedavi sonuçları hem de gebelik başarısı açısından anlamlı olarak farklılık bulunmuştur. PKOS ve endometriozisin beraber görüldüğü grup ve endometriozis grubu ile kıyaslandığında PKOS grubunda biyokimyasal gebelik ve klinik gebelik oranlarında artış var gibi görülse de yaş, AMH, VKİ ve infertilite süresine göre veriler düzenlendiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık izlenmemiştir; ancak endometriozis grubunda biyokimyasal gebelik ve klinik gebelik oranlarında azalma görülmüş olup bu azalma karıştırıcı faktörlere göre düzenlendiğinde biyokimyasal gebelik oranlarının anlamlı olarak azaldığı görülmüştür. Literatürde daha önce hem endometriozis hem de PKOS hasta grubun İVF/İCSİ başarısını değerlendiren bir çalışma olmaması nedeniyle çalışmamız özgün ve bu alanda yapılacak çalışmalara referans olacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Endometriosis, seen in 2-10% of women of reproductive age, can lead to pelvic pain and infertility. Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) is a significant cause of both menstrual irregularities and androgen excess and can cause ovulation disorders that may lead to infertility. This study primarily aims to investigate clinical and biochemical pregnancy rates as well as the differences in oocyte and embriyo quantity and quality, fertilization rates in women with both endometriosis and PCOS compared to those with these conditions separately. Materials and Methods: This prospective cohort study included 123 patients who applied to Zeynep Kamil Women and Children's Diseases Training and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic Fertility Unit between December 2022 and May 2023 and planned to undergo IVF/ICSI treatments. The patients were divided into three groups: only endometriosis (49 patients), only PCOS (49 patients), and both conditions (25 patients). Patients who are under 18 and over 40 years old, those receiving hormone therapy, those who had ovarian surgery, those with chronic diseases, and those using systemic drugs were excluded from the study. Various data, such as demographic information, hormone levels, ultrasonography findings, and variables in IVF/ICSI cycles, were collected and recorded in the study. The relevant oocyte and embriyo information was evaluated by the embryologist, and the embryos were cultured. Pregnancy rates were determined based on beta-hCG values and ultrasonography findings. Results: A total of 123 patients were examined: 49 (39.8%) were diagnosed with PCOS, 49 (39.8%) with endometriosis, and 25 (20.3%) with both PCOS and endometriosis. The results of the study showed significant differences in several key parameters, such as basal FSH and AMH levels, endometrioma volumes, number of induction days, gonadotropin dose, E2 values on the day of beta-hCG, and endometrium thickness, among these three groups. Also, treatment outcomes such as the number of oocytes, MII number and ratio, number of fertilized oocytes, and 15 quantity and quality of embriyos revealed significant differences between the groups. In particular, the clinical pregnancy rate was 38.8% in the PCOS group, 28.0% in the PCOS + Endometriosis group, and 16.3% in the Endometriosis group. When comparing these results, there is a statistically significant difference between the groups (p:0.046). There is also statistically significant difference in the rate of biochemical pregnancy positivity between the groups (p: 0.03). The biochemical pregnancy rate was 59.2% in the PCOS group, 32.0% in the PCOS + Endometriosis group, and 26.5% in the endometriosis group Conclusion: This study concludes, a significant difference between the groups in terms of both IVF/ICSI treatment results and pregnancy success. Although there seems to be an increase in biochemical pregnancy and clinical pregnancy rates in the PCOS group when compared to the group with PCOS and endometriosis and the endometriosis group. When the data were arranged according to age, AMH, BMI and infertility period, no statistically significant difference was observed; however, there was a decrease in biochemical pregnancy and clinical pregnancy rates in the endometriosis group, and when this decrease was adjusted according to confounding factors, it was observed that biochemical pregnancy rates decreased significantly. Since there is no previous study in the literature evaluating the IVF/ICSI success of both endometriosis and PCOS patient groups, our study is unique and will be a reference for studies to be conducted in this area.