New delhi metallo-beta-laktamaz pozitif klebsiella pneumoniae suşlarında seftazidim-avibaktam ile aztreonam, meropenem ile kolistin kombinasyonlarının ve tek başına sefiderokolün in vitro etkinliğinin araştırılması
Investigation of in vitro activity of the ceftazidime-avibactam-aztreonam, meropenem-colistin combinations and cefiderocol monotherapy against new delhi̇ metallo-beta-lactamase (NDM) positive klebsiella pneumoniae strai̇ns
- Tez No: 883754
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL SESLİ ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde New Delhi Metallo-beta-laktamaz (NDM) pozitif Klebsiella pneumoniae'nın giderek artan oranlarda izole edilmesi ve bu izolatlarla oluşan enfeksiyonların tedavisinde standart bir algoritma bulunmaması, etkili terapötik seçeneklerin araştırılması için ihtiyaç yaratmıştır. Süleyman Demirel Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı, Bakteriyoloji Laboratuvarında çeşitli klinik örneklerden enfeksiyon etkeni olarak izole edilerek gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile NDM pozitif olduğu tespit edilen 63 K. pneumoniae izolatı çalışmaya dahil edilmiştir. İzolatların seftazidim-avibaktam, aztreonam, meropenem ve kolistin duyarlılığı sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile; sefiderokol duyarlılığı Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ile test edilmiş ve duyarlılık durumları European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST)'ın belirlediği güncel sınır değerlere göre değerlendirilmiştir. Seftazidim-avibaktam-aztreonam ve meropenem-kolistin kombinasyonlarının NDM pozitif K. pneumoniae izolatlarına etkinliği dama tahtası yöntemi ile test edilmiştir. Farklı karbapenemaz genlerini içeren 5 izolatta seftazidim-avibaktam-aztreonam ve meropenem-kolistin kombinasyonlarının konsantrasyon ve zaman ile ilişkili olarak sağladıkları bakterisidal aktivite zamana bağlı öldürme testi ile incelenmiştir. Çalışmamızdaki NDM pozitif K. pneumoniae izolatlarının tamamı (%100) seftazidim-avibaktam, aztreonam ve meropeneme, %77,8'i sefiderokole, %54'ü ise kolistine dirençli bulunmuştur. Dama tahtası testi sonuçlarına göre seftazidim-avibaktam-aztreonam kombinasyonu izolatların tamamına (%100) sinerjistik etkileşim gösterirken; meropenem-kolistin kombinasyonu izolatların %57,1'ine sinerjistik etkileşim, %25,4'üne aditif etkileşim, %17,5'ine tanımlanamayan etkileşim göstermiştir. Zamana bağlı öldürme testinde seftazidim-avibaktam-aztreonam kombinasyonu ile izolatların tamamında sinerjistik aktivite izlenmiş ve bazı saatlerde bakterisidal etkinlik gözlenmiştir. Meropenem-kolistin kombinasyonu ile yapılan zamana bağlı öldürme testinde izolatların 4'ünde sinerjistik aktivite izlenmiş ve bazı saatlerde bakterisidal etkinlik gözlenmiştir. Değerlendirilen 1 izolatta (NDM+OXA-48 pozitif) dama tahtası testinde tanımlanamayan etkileşim saptanmasına rağmen aynı izolata karşı zamana bağlı öldürme testinde 1xMİK MEM+1xMİK COL kombinasyonu ile 12. ve 24. saatlerde sinerjistik aktivite izlenmiş ve bakterisidal etkinlik görülmüştür. Sonuç olarak, NDM pozitif K. pneumoniae izolatlarının etken olduğu enfeksiyonlarda seftazidim-avibaktam-aztreonam kombinasyonunun iyi bir tedavi seçeneği olduğu görülmektedir. Seftazidim-avibaktam-aztreonam kombinasyon tedavisinin uygulanamadığı durumlarda meropenem-kolistin kombinasyon tedavisi veya sefiderokol monoterapisi alternatif tedavi seçeneği olarak tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
The increasing isolation rates of New Delhi Metallo-beta-lactamase (NDM) positive Klebsiella pneumoniae and the lack of a standardized algorithm for treating infections caused by these isolates have created a need to investigate effective therapeutic options. A total of 63 K. pneumoniae isolates, identified as NDM positive by real-time polymerase chain reaction (PCR), isolated from various clinical samples in the Bacteriology Laboratory of the Department of Medical Microbiology at Süleyman Demirel University Faculty of Medicine, were included in the study. The susceptibilities of isolates to ceftazidime-avibactam, aztreonam, meropenem, and colistin were tested by the broth microdilution method, and evaluated according to the current breakpoints defined by the European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST). The efficacy of ceftazidime-avibactam-aztreonam and meropenem-colistin combinations against NDM positive K. pneumoniae isolates was tested using the checkerboard method. Time-kill assays were conducted to investigate the bactericidal activity of ceftazidime-avibactam-aztreonam and meropenem-colistin combinations against 5 isolates harboring different carbapenemase genes, evaluated in concentration-and time-dependent manners. All NDM positive K. pneumoniae isolates in our study (100%) were resistant to ceftazidime-avibactam, aztreonam, and meropenem, while 77.8% were resistant to ceftiderocol and 54% were resistant to colistin. According to the checkerboard test results, the ceftazidime-avibactam-aztreonam combination showed synergistic interaction against all isolates (100%), whereas the meropenem-colistin combination exhibited synergistic interaction against 57.1% of isolates, additive interaction against 25.4%, and undefined interaction against 17.5%. Time-kill assays demonstrated synergistic activity with the ceftazidime-avibactam-aztreonam combination against all isolates and bactericidal effects were observed at certain time points. With the meropenem-colistin combination, synergistic activity was observed against 4 isolates and bactericidal effects were determined at certain time points. Although an undefined interaction was determined in the checkerboard test against 1 isolate (NDM+OXA-48 positive) with the MEM-COL combination; synergistic activity and bactericidal effects were observed at the 12th and 24th hours with the 1xMIC MEM + 1xMIC COL combination in the time-kill assay against the same isolate. In conclusion, the combination of ceftazidime-avibactam-aztreonam seems to be a promising treatment option in infections caused by NDM positive K. pneumoniae isolates. In cases where ceftazidime-avibactam-aztreonam combination therapy cannot be applied, meropenem-colistin combination therapy or cefiderocol monotherapy may be considered as alternative treatment options.