Savaş uçaklarında kullanılan roket motorlu fırlatma koltuğunun yörünge analizi ve uçuş modellemesi
Trajectory analysis and flight modeling of ejection seats with rocket engine used on combat aircrafts
  1. Tez No: 883787
  2. Yazar: ERCAN BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ELALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Platformları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezin içeriğinde jet uçağından fırlatma koltuğunun ayrılışını koltuğun fırlatma hızı, fırlatma yönü, fırlatma açısı, uçağın yerden yüksekliği, uçak yön dümeni ile kanopinin uzaklığı/yüksekliği, pilot ağırlığı ve fırlatma koltuğu ağırlığı gibi koltuk hareketi üzerinde etkili olacak parametreler göz önünde bulundurularak Point Mass Yörünge Modeli kullanılarak Fırlatma Koltuğu Yörünge Modeli oluşturulmuştur. Bu çalışmada fırlatma koltuğunun fırlatıldıktan sonra uçuş yörüngesinin modellenmesi için problemin analitik olarak çözümlemesi yapılmıştır. Doğrulama için geçmiş çalışmalar baz alınmıştır. Matlab kodu yazılarak, bir kullanıcı ara yüzü oluşturulup ara modül olarak kullanıcıya sunulmuştur. Hazırlanmış olan jenerik kodun ilerde kullanıcıların kendi görev tanımlarına uygun bir şekilde revize ederek rahat bir şekilde kullanabilmeleri hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the content of this study, the ejection of the ejection seat from the jet aircraft, considering the parameters that will affect the seat movement such as the ejection speed of the seat, the ejection direction, the ejection angle, the height of the aircraft, the distance/height of the aircraft rudder and the canopy, the pilot weight and the ejection seat weight. With the model calculation, the Ejection Seat Trajectory Model was created. In this study, an analytical analysis of the problem has been made for modeling the flight trajectory of the ejection seat after it has been ejected. Past studies were used as a basis for validation. By writing the Matlab code, a user interface was created and presented to the user as a module. It is aimed that the generic code that has been prepared can be used comfortably in the future by revising it in accordance with their own job descriptions.