Programlanabilir seri haberleşme test ortamı tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of programmable serial communication test environment
- Tez No: 883792
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİYDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, RS232, RS422 veya RS485, SPI ve I2C seri haberleşme protokollerini tek bir cihazda USB'ye dönüştürecek bir test ortamının tasarımını ve geliştirilmesini tanıtmaktadır. Bu amaçla, bir tarafında bilgisayara bağlanabilmek için USB arayüzü bulunan, diğer tarafında ise harici cihazlarla iletişim kurabilecek 4 adet porta sahip bir test kutusu tasarlanmıştır. Bu portlar, yine tarafımızca geliştirilen bir yazılım kullanılarak farklı protokoller için yapılandırılabilir. Test kutusu arayüz yazılımı olmadan da kullanılmak istenirse doğrudan bilgisayara bağlanabilir; bu durumda tüm portlar varsayılan olarak RS232 (port-1), RS-485 (port-2) ve RS-422 (port-3 ve port-4) protokolleri olacak şekilde kullanılabilecektir. Bu çalışma sonucunda 5 farklı tipte seri haberleşme protokolünün test edilip kullanılabileceği, USB üzerinden bilgisayarla haberleşebilen, 4 bağımsız portlu, mekanik anahtarlamalara gerek kalmadan yazılımla yapılandırılabilen kompakt bir test kutusu tasarımı yapılmıştır. Çalışmanın içeriğinde bu test kutusunun piyasadaki diğerler kutulardan farklılıklarına, kompakt yapısına, Altium ile PCB tasarımına, yazılımına, arayüzüne, farklı seri iletişim protokolleri ile kullanım kombinasyonlarına ve geliştirme kartlarıyla yapılan performans test sonuçları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This work introduces the design and development of a test environment that will convert RS-232, RS-422 or RS-485, SPI and I2C serial communication protocols into USB in a single device. For this purpose, a test box is designed with a USB interface on one side to connect to the computer and 4 ports that can communicate with external devices on the other side. These ports can be configured for different protocols using software developed by author. If the test box is to be used without interface software, it can be connected directly to the computer; In this case, all ports can be used as RS232 (port-1), RS-485 (port-2) and RS-422 (port-3 and port-4) protocols by default. As a result of this study, a compact test box design was designed, in which 5 different types of serial communication protocols can be tested and used, which can communicate with the computer via USB, with 4 independent ports, and which can be configured with software without the need for mechanical switching. The content of the study includes the differences of this test box from others on the market, its compact structure, PCB design with Altium, software, interface, usage combinations with different serial communication protocols, and performance test results with development boards.