Çelik hasır için üretilen soğuk haddeleme işlemi uygulanarak inceltilip nervürlendirilmiş çubukların teorik ve mekanik analizi
Theoretical and mechanical analysis of thinned and ribbed bars produced by cold rolling process for steel mesh
  1. Tez No: 883791
  2. Yazar: HALİL ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, SAE 1008 kalite filmaşin malzeme kullanılarak soğuk haddeleme işlemine tabi tutulmuş ve farklı çaplarda nervürlü çubuk elde edilmiştir. Elde edilen çubukların mekanik özelliklerini belirlemek amacıyla çekme testleri yapılmıştır. Mekanik testler sonucunda, %10'a kadar yapılan çap inceltme ile elde edilen nervürlü demirlerin TS4559 çelik hasır standardına (max. Çekme gerilmesi ≥ 550 N / mm2 ve max akma gerilmesi ≥ 500 N / mm2) göre yeterli mekanik özelliklere sahip olmadığı, daha yüksek çap inceltmelerde yeterli mekanik özelliklerin elde edildiği görülmüştür. Bu çubuklar daha sonra çelik hasır kaynak makinası kullanılarak kaynak yapılmış ve bu punta kaynak noktalarının etkisini incelemek için kaynaklı çubuklara çekme testi uygulanmıştır. Çekme test sonuçlarına göre %10 ve üzerinde çap inceltme ile elde edilen nervürlü demirlerin kaynaklı hali de yeterli mekanik özellik göstermiştir. Ayrıca kaynak esnasında nervürlü demirde oluşan sıcaklık dağılımını incelemek amacıyla ANSYS WORKBENCH programında termal analizler gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları incelendiğinde kaynak bölgesinde kaynak sıcaklığı 1821 C olduğu, sıcaklığın nervürlü demirin kaynak bölgesinden yaklaşık 3 mm uzaklıkta 246 C'ye düştüğü görülmüştür. 50 mm uzaklıkta ise ısı miktarı ise 22 C'ye düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, SAE 1008 grade wire rod material was subjected to cold rolling process and ribbed bars of different diameters were obtained. Tensile tests were performed to determine the mechanical properties of the obtained bars. As a result of the mechanical tests, it was seen that the ribbed bars obtained with diameter thinning up to 10% did not have sufficient mechanical properties according to TS4559 steel mesh standard (max. tensile stress ≥ 550 N / mm2 and max yield stress ≥ 500 N / mm2), while sufficient mechanical properties were obtained at higher diameter thinning. These bars were then welded using a steel mesh welding machine and a tensile test was applied to the welded bars to examine the effect of these spot welding points. According to the tensile test results, ribbed bars obtained with 10% or more diameter reduction also showed sufficient mechanical properties in the welded state. In addition, thermal analysis was carried out in ANSYS WORKBENCH program in order to examine the temperature distribution in the ribbed iron during welding. When the results of the analysis were examined, it was seen that the welding temperature was 1821 oC in the welding zone and the temperature decreased to 246 oC at a distance of about 3 mm from the welding zone of the ribbed iron. At a distance of 50 mm, the amount of heat decreased to 22 oC.