Parkinsonlu hastaların yutma değerlendirmesinde videofloroskopi ve ultrasonografi karşılaştırması
Comparison of videofloroscopy and ultrasonography in the assessment of swallowing of patients with parkinson's disease
  1. Tez No: 883845
  2. Yazar: YASEMİN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME SEYHUN TOPBAŞ, PROF. DR. EBRU KARACA UMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Parkinsonlu hastalarda disfajiyle birlikte malnütrisyon, dehidrasyon ve aspirasyona bağlı pnömoni ortaya çıkar. Hastaların yaşam kalitesi etkilenir ve ilaç alımı zorlaşır. Aspirasyona bağlı pnömoni Parkinson hastalarının ölüm sebepleri arasında yer almaktadır. Bundan dolayı disfajinin değerlendirilmesi ve tanılanması çok önemlidir. Bu çalışmada Parkinsonlu hastaların yutma değerlendirmesinde videofloroskopi ve ultrasonografi bulguları karşılaştırılarak rezidülerin değerlendirilmesi açısından Ultrasonografi (US) kullanımının disfaji değerlendirmesinde Videofloroskopi (VFS)'ye alternatif olarak kullanılabilecek bir yöntem olup olmadığını görmek amaçlanmıştır. US görüntüleme için literatürdeki çalışmalardan farklı olarak yağ oranı yüksek krema tercih edilmiştir. Bu amaçla hastaların Hoehn Yahr evrelemesi, GUSS ve PAS skorları, VFS sonucuda belirlenen beslenme kıvam aralıkları belirlenmiştir. Aletsel görüntülemelerde de VFS görüntüleme ile valleküla ve priform sinüslerdeki rezidüler, US görüntüleme ile valleküla ve priform sinüslerdeki rezidülerine yönelik veriler toplanmıştır. Çalışmanın katılımcıları T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Etlik Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Konuşma-Yutma Rehabilitasyonu birimine başvuran 22 Parkinson hastalığı tanısı almış katılımcıdan oluşmaktadır. Elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. VFS ile US arasındaki kestirim ve uyumu belirlemeye yönelik ROC analizi ve Kappa analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda US ile valleküladaki rezidü verilerinin VFS ile valleküladaki rezidü verilerini öngörebildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dysphagia, malnutrition, dehydration and aspiration-related pneumonia occur in patients with Parkinson's disease. Patients' quality of life is affected and medication intake becomes difficult. Aspiration-related pneumonia is among the causes of death in Parkinson's patients. Therefore, evaluation and diagnosis of dysphagia is very important. In this study, we aimed to compare videofluoroscopy (VFS) and ultrasonography (US) findings in the swallowing evaluation of patients with Parkinson's disease and see whether US is an alternative method to VFS in the evaluation of dysphagia. Unlike studies in the literature, cream with a high fat content was preferred for US imaging. For this purpose, the patients' Hoehn Yahr staging, GUSS and PAS scores, and nutritional consistency ranges determined as a result of VFS were determined. In instrumental imaging, data were collected regarding the residues in the vallecula and pyriform sinuses with VFS imaging and the residues in the vallecula and pyriform sinuses with US imaging. The participants of the study were T.R. It consists of 22 participants diagnosed with Parkinson's disease who applied to the Speech-Swallowing Rehabilitation unit of the Ministry of Health Ankara Etlik City Hospital Physical Therapy and Rehabilitation Hospital. The data obtained was analyzed with the SPSS program. ROC analysis and Kappa analysis were performed to determine the prediction and agreement between VFS and US. As a result of the study, it was determined that the residue data in the vallecula with US could predict the residue data in the vallecula with VFS.