Çocuklarda inhaler tedavi uygulamalarında çizgi film kahramanlı maske kullanımının tedavi uyumuna ve ebeveyn memnuniyetine etkisi
The effect of cartoon hero mask use on treatment compliance and parental satisfaction in inhaler therapy applications in children
  1. Tez No: 883846
  2. Yazar: GİZEM NUR DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnhaler tedaviler, solunum sistemi hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. İnhaler tedavideki olumsuzluklar tedavi başarısızlığının önde gelen nedenlerindendir. İnhaler ilaç uygulamalarında terapötik oyun kapsamında çizgi film kahramanlı maske kullanımının etkinliği, tedavi uyumuna ve ebeveyn memnuniyetine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Randomize kontrollü tek kör deneysel tasarımda olan bu çalışmaya bir hastanenin çocuk kliniklerinde solunum sistemi hastalığı ile yatarak inhaler tedavi gören 3-12 yaş arası çocuklar (n=80) dahil edildi. Hastalar iki gruba randomize edildi. Birinci gruba eğitim ve standart pediatrik maske ile inhaler tedavi verildi. İkinci gruba ise eğitim ve çizgi film karakterli maske ile inhaler tedavi verildi. Her iki grupta eğitim öncesi ve sonrasında tedaviye uyum, müdahale grubunda ise kullanılan maskenin etkililiği değerlendirildi. Çalışma verileri katılımcı bilgi formu, Tedavi uyumu değerlendirme formu, çizgi film kahramanlı maske etkililik değerlendirme formu ve PedsQL Sağlık Bakımı Memnuniyet Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Ortalama 6,3 yaşında 80 çocuğun sıklıkla alt solunum yolu enfeksiyon nedeniyle hastaneye yattığı belirlendi. Sağlık Bakımı Memnuniyet ortalaması müdahale grubunda 75,8 ve kontrol grubunda 71,3 puan idi. Müdahale grubundaki çocukların tedavi uyumu %95,1 iyiydi. Çizgi film karakterli inhaler maskenin %78 etkili olduğu bulundu. Terapötik çocuklarda tanı ve tedavi prosedürlerine entegre edilebilir. Böylece çocukların tedaviye uyumu artar, ebeveyn memnuniyeti artar.
Özet (Çeviri)
Inhaled therapies are widely used in the treatment of respiratory diseases. Negativities in inhaler treatment are among the leading causes of treatment failure. The aim of this study was to investigate the effectiveness of the use of masks with cartoon heroes within the scope of therapeutic play in inhaler drug applications and its effect on treatment compliance and parental satisfaction. In this randomized controlled single-blind experimental design study, children aged 3-12 years (n=80) who received inhaler therapy for inpatient respiratory disease in the pediatric clinics of a hospital were included. Patients were randomized into two groups. The first group received education and inhaler treatment with a standard pediatric mask. The second group received education and inhaler treatment with a cartoon character mask. Treatment compliance was evaluated before and after education in both groups and the effectiveness of the mask used in the intervention group. Study data were collected using the participant information form, treatment adherence assessment form, cartoon character mask effectiveness assessment form and PedsQL Health Care Satisfaction Scale. It was determined that 80 children with a mean age of 6.3 years were frequently hospitalized due to lower respiratory tract infection. Mean Health Care Satisfaction was 75.8 points in the intervention group and 71.3 points in the control group. Treatment compliance of children in the intervention group was 95.1%. Cartoon character inhaler mask was found to be 78% effective. Therapeutic play can be integrated into diagnostic and treatment procedures in children. Thus, children's adherence to treatment can be improved and parental satisfaction can be increased.