Lumbosakral geçişsel vertebranın semptomatik ve morfometrik analizi
Symptomatic and morphometric analysis of lumbosacral transitional vertebrae
- Tez No: 883870
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT KERİM ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Erzincan yöresinde yaşayan insanlarda; LSGV, lumbalizasyon ve sakralizasyon prevalansını belirlemek hem de yapılan morfometrik ölçümlerle ağrı arasında bir korelasyon olup olmadığını tespit etmek istedik. Materyal ve Metot: 01/01/2020-31/07/2022 tarihleri arasında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi radyodiagnostik anabilim dalı'nda lumbosakral bölgenin çekilen 1164 hastanın MR görüntüleri retrospektif olarak tarandı. 69 yaş üstü geriatrik hastalar, skolyoz, pelvik ve spinal bölge cerrahisi ve travması olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya uygun 274 hasta (119 erkek,155 kadın) saptanarak cinsiyet ve yaşları kaydedildi. Bulgular: 274 hastanın 121'i (% 44.2) erkek 153'ü (% 55.8) kadındı. Cinsiyet gruplarında yaş benzerdi. LSGV'sı olan 274 hastanın 264 de (% 96.4) lumbalizasyon,10'nunda (% 3.6) sakralizasyon görüldü. Lumbalizasyon ve sakralizasyon olan gruplarda yaş dağılımı incelendiğinde yaşa ait medyan değer benzer bulundu. Ağrı durumu incelendiğinde 169 hastanın (% 61.7) ağrısı varken 105 hastanın (% 38.3) ağrısı olmadığı görüldü. LSGV (S) ve LSGV(L) olan gruplarda ağrı pozitiflik oranları (% 60.0 ve % 61.7) istatistiksel olarak benzer bulundu. LSGV'li olguların; intervertebral disk yükseklikleri, foramen vertebrale antero-posterior çapları, sağ-sol foramen intervertebrale yükseklikleri ölçüldü ve istatistiksel olarak değerlendirildi. Sonuç: LSGV prevalansı %23.53, sakralizasyon prevalansı % 0.85, lumbalizasyon prevalansı % 22.68 olarak bulundu. Çalışmamızda ağrısı olan ve olmayan gruplarda L 4-5 IVDh ölçümü ile sağ-sol FIVh ölçümleri arasında bir korelasyon olduğu ancak ağrısı olan grupda bu korelasyonun daha düşük olduğu görüldü. L 4-5 IVDh değeri ağrısı olanlarda olmayanlara göre daha yüksekti. Ağrı, FVAPd 10 mm altı (0) grupda daha düşük olmasına (% 53.4), 10-12 mm arası (1), 12 mm üstü (2) daha yüksek olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sağ-sol FIVh ağrısı olan ve olmayan gruplarda benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: We wanted to determine the prevalence of LSGV, lumbalisation and sacralisation in people living in Erzincan region and to determine whether there is a correlation between morphometric measurements and pain. Material and Method: MR images of 1164 patients with lumbosacral region of Erzincan Binali Yıldırım University Mengücek Gazi Training and Research Hospital between 01/01/2020-31/07/2022 were retrospectively scanned. Geriatric patients over 69 years of age, patients with scoliosis, pelvic and spinal surgery and trauma were excluded. A total of 274 eligible patients (119 males, 155 females) were identified and their gender and age were recorded. Results: Of 274 patients, 121 (44.2%) were male and 153 (55.8%) were female. Age was similar in gender groups. Lumbalisation was seen in 264 (96.4%) and sacralisation in 10 (3.6%) of 274 patients with LSGV. When the age distribution was examined in the groups with lumbalisation and sacralisation, the median value of age was similar. When the pain status was analysed, 169 patients (61.7%) had pain and 105 patients (38.3%) had no pain. Pain positivity rates (60.0% and 61.7%) were statistically similar in the LSGV (S) and LSGV(L) groups. Intervertebral disc heights, foramen vertebrale antero-posterior diameters, right and left foramen intervertebrale heights were measured and statistically evaluated in patients with LSGV. Conclusion: LSGV prevalence was 23.53%, sacralisation prevalence was 0.85% and lumbalisation prevalence was 22.68%. In our study, there was a correlation between L 4-5 IVDh measurement and right-left FIVh measurements in the groups with and without pain, but this correlation was lower in the group with pain. L 4-5 IVDh value was higher in those with pain compared to those without pain. Although pain was lower (53.4%) in the group with FVAPd less than 10 mm (0), higher in the group with FVAPd between 10-12 mm (1) and above 12 mm (2), it was not statistically significant. Right-left FIVh was similar in the groups with and without pain.