Akut lumbar disk hernili vakalarda klinik ve tomografik bulguların karşılaştırılması
Comparison of clinical findings with tomographic findings in patients with acute lumbar disc herniation
- Tez No: 22879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE CERRAHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
42 ÖZET Bu çalışma, disk herniasyonuna bağlı olarak oluştuğu teyid edilen, akut lumbar kök basılı 40 hastanın tedavi öncesi ve sonrası klinik ve tomografik bulgularının kıyaslanması amacıyla yapıldı. Hastaların hepsi medikal tedaviye ilaveten FTR programına dahil edildiler. Medikal tedavi programı çerçevesinde;“Analjezik-myorölaksan, nonsteroid anti inflamatuar, Bkompleks vitaminlerinden”oluşan ilaç kombinasyonu order edildi. FTR programı dahilinde; MZ, 20 dakika lumba-sakral bölgeye toplam 20 seans uygulandı. ULTRASON: 1.5 Watt/cm2 ye 10 dakika lumbo-sakral paravertebral adalelere toplam 20 seans uygulandı. INTERMITTENT TRAKSlYON: Hastaların ağrı toleransına göre belden 20 dakika toplam 20 seans tatbik edildi. EXERSlZ: Karın ve bel adalelerini kuvvetlendirici izometrik ve izotonik exersizler 20 dakika toplam 20 seans olmak üzere fizyoterapist kontrolünde yaptırıldı. Hastalar tedaviden önce ve tedaviden sonra olmak üzere iki kez tomografiye gönderildiler. Yapılan tedavi sonunda hastaların, adale spazmı, ağrı, skolyoz, lomber lordoz düzleşmesi, bel hareket açıklıkları, bacak ve sinir germe testi, juguler kompresyon testi gibi klinik parametrelerde büyük oranda iyileşmeler elde edildi. Hastaların nörolojik bulgularında ise daha düşük oranda iyileşme bulguları elde edildi. Hastaların fonksiyonel yönden değerlendirilmesinde ise; Başlangıçta 29 hasta ileri derecede, 11 hasta hafif derecede, kısıtlı aktiviteye sahipken, tedavi sonunda 22 hasta tamamen normal fonksiyonel aktiviteye ulaşırken 13 hastanın şikayetlerinde belirgin derecede azalma olmuş 5 hasta da ileri derecede fonksiyonel kısıtlılık devam etmiştir. Başlangıç tomografide değişik tip ve seviyede disk herniasyonları tesbit edildi. Kontrol tomografide hernie olmuş disk dokusunda küçülme, yer değiştirme, kaybolma tespit edilemedi. Bir hastada musab olan sinir kökünün hernie disk dokusundan kendini hafif kurtardığı gözlemlendi. Bu değişiklik sinir kökü ödeminin, inflamasyonun azalmasına bağlı olarak hernie disk dokusunun sınırlarının daha iyi seçilebilmesine bağlandı. Sonuç olarak, hastaların klinik bulgularında büyük oranda iyileşme elde edildi. Bu iyileşmeye paralel hernie disk dokusunda küçülme veya kaybolma olmadı. Şikayeti devam eden ve etmeyen hastaların kontrol tomografileri arasında fark bulunamadı. Disk hernilerinin teşhisinde tomografinin çok etkili bir teşhis metodu olduğu43 gözlenirken, klinik iyileşmeyi tomografik olarak takip etmenin imkansız olduğu görülmüştür. Klinik iyileşmeye hernie diskin kompressif etkisini artıran ilave başka faktörlerin etkisi olduğunu düşünmekteyiz. Konservatif tedavi yönteminin hastaların büyük bir bölümünde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Hastaların hangisinin bu tedavi yöntemi ile iyileşebileceği kesin olarak bilinemediğine göre, mutlak cerrahi endikasyon taşımayan hastaların hepsine konservatif tedavi şansının verilmesi, şayet iyileşmezlerse cerrahinin düşünülmesi gerektiğinin uygun olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF CLINICAL FINDINGS WITH TOMOGRAPHIC FINDINGS IN PATIENTS WITH ACUTE LUMBAR DISC HERNIATION SUMMARY This study was performed on 40 patients with root comperession due to acute lumbar disc herniation in order to compare in pretreatment period with clinical and tomographic findings with those in posttreatment period. Physical Theraphy and Rehabilitation as well as medical treatment was performed on all patients. Medical treatment consisted of analgesics-myorelaxants, NSAID and B-complex vitamins. As physical theraphy, MZ: Performed on lumbosacral region for 20 min, total 20 seance, ULTRASOUND: Made on lumbosacral paravertebral muscles at a dose of 1,5 Watt/cm2 for 10 min, total 20 seance, INTERMITTENT TRACTION: Tracted from lumbar region for 10 min, total 20 seance, EXERCISE: Isometric and isotonic exercises to force abdominal and lumbar muscles for 20 min, total 20 seance. Clinical parameters, eg, muscle spasm, pain, scoliosis, decrease in lomber lordose, range of motion, positive laseque test, jugulary compression test, were greatly improved after treatment. Neurological findings were poorly improved as compared with clinical parameters. Twenty nine patients and 1 1 patients had severe and mild restricted activity at the beginning, respectively. Twenty two patients had normal functional activity, 13 had significantly reliefed complaints and the rest had severe restricted functional activity after treatment. Although disc herniations at various types and levels were detected by computed tomography before treatment, any change was not determined in control CT after treatment, except one patient. Saved root compression was observed in this patients. This change may be accounted for the decrease in inflammation and edema of root As a result, clinical findings of patients with disc herniation were greatly improved after treatment. However any change of disc mass, eg. Regression, resorption, was not observed in posttreatment period. There was no difference between CT findings of patients with and without clinical complaints. It was concluded that tomography was very useful in order to diagnose herniation of disc, but was not very effective to follow- up clinical improvement. Since healing was observed by conservative treatment in most of the patients, we recommended to performe the conservative treatment in all patients without definitive surgical indication. 0