Sübstitüe hidrazit-hidrazon türevlerinin sentezi ve kolinesteraz enzim inhibisyon aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of substituted hydrazide-hydrazone derivatives and investigation of their cholinesterase enzyme inhibition activities
  1. Tez No: 883879
  2. Yazar: ZELİHA AŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ELÇİN EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Alzheimer hastalığı, genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan, hafıza ve hareket kaybı sonucu kişinin günlük aktivitelerini yerine getirememesine neden olan yaygın bir demans hastalığı türüdür. Hidrazonlar, organik kimya, tıp ve teknoloji dahil olmak üzere çeşitli alanlarda sıklıkla kullanılan azometin grubu taşıyan bir bileşik sınıfıdır. Bu bileşikler çok çeşitli biyolojik aktiviteler sergilemektedir. Kanser, tüberküloz, Alzheimer hastalığı ve diyabet gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanmak için ilaç etken madde adaylarının sentezinde hidrazon grubu taşıyan farklı türevlerle ilgili çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmada, 4-dimetilaminosinnamaldehit ve N-metil-N-(2-hidroksietil)-4-aminobenzaldehit sabit aldehit türevleri olarak tutularak farklı sübstitüe hidrazitler ile reaksiyonu sonucunda yeni hidrazit-hidrazon türevleri sentezlendi. Sentezlenen hidrazonların yapıları FT IR, ¹H NMR ve ¹³C NMR gibi spektroskopik yöntemler ve elemental analizi ile aydınlatılarak kolinesteraz enzim inhibisyon aktiviteleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease is a common form of dementia that usually occurs in later ages and causes the person to be unable to perform daily activities as a result of loss of memory and movement. Hydrazones are a class of compounds bearing the azomethine group, which is frequently used in various fields, including organic chemistry, medicine, and technology. These compounds exhibit a diverse range of biological activities. There are investigations on different derivatives bearing the hydrazone group in the synthesis of drug candidates for the treatment of various diseases such as cancer, tuberculosis, Alzheimer's disease and diabetes. In this study, new hydrazide-hydrazone derivative were synthesized as a result of the reaction by different substituted hydrazide, with 4-dimethylaminocinnamaldehyde and N-methyl-N-(2-hydroxyethyl)-4-aminobenzaldehyde. The structures of the synthesized hydrazones were elucidated by spectroscopic methods such as FT IR, 1H NMR, and 13C NMR and elemental analysis. Their biological activities were examined.