Düzgün Parikh-eş kelimeler
Uniformly Parikh-friendly words
- Tez No: 883884
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR YALÇINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Parikh (vektör) dönüşümü biçimsel dil kuramının önemli kavramlarından biridir. Parikh vektörlerinde temel fikir kelimelerin özelliklerini vektörlerin nümerik özellikleri olarak ifade edebilmektir. Ancak kelimeleri vektörlere taşırken çok sayıda bilgi kaybolur. Bundan dolayı Parikh dönüşümünün genelleştirilmesi olan Parikh matris dönüşümü tanıtılmıştır. Bir kelimenin Parikh matrisi, o kelimenin bazı alt kelime sayıları ile ilgili bilgi veren bir üst üçgen matristir. Böyle bir matrisin ikinci köşegeninde Parikh vektörü oluşur. Genelleştirilmiş Parikh matris dönüşümü Parikh matris dönüşümünün genelleştirilmesidir ve Σk={a1
Özet (Çeviri)
The Parikh mapping (vector) is an important notion in the theory of formal languages. The basic idea behind Parikh vectors is that properties of words are expressed as numerical properties of vectors. However, much of the information is lost in the transition from words to vectors. Therefore, the Parikh matrix mapping which is a generalization of the Parikh mapping has been introduced. The Parikh matrix of a word is an upper triangular matrix which contains information on the number of occurences of certain subwords of that word. The Parikh vector will appear in such a matrix as the second diagonal. The generalized Parikh matrix mapping is extension of Parikh matrix mapping induced by a word instead of being defined with respect to an ordered alphabet Σk={a1