Parıkh matrislerini kullanarak hata ve silinmiş harf düzeltme
Correcting errors and erased letters using parikh matrices
  1. Tez No: 961244
  2. Yazar: HAKAN KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bir kelimenin Parikh matrisi, o kelimenin belirli alt kelimelerinin oluşma sayıları ile ilgili bilgi içe-ren bir üst üçgen matristir. Bir Parikh matrisine birden fazla kelime karşılık gelebilir. Aynı Parikh matrisine sahip kelimeler M-denk olarak adlandırılır. Bu tezde, M-denk kelimeler kod kelimesi olarak kullanılarak Parikh matrisinin hatalı ve silinmiş harf düzeltme kabiliyeti incelenmiştir. Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. İkinci bölümde kaynak araştırması ve üçüncü bölümde kelimeler ile ilgili temel tanımlar bulun- maktadır. Dördüncü bölümde Parikh dönüşümleri tanıtılmıştır. Beşinci bölümde M-denk kelimeler ve düzgün Parikh-eş kelimeler anlatılmıştır. Tezin esas sonuçlarını içeren altıncı bölümde, Parikh matrislerini kullanarak hataların ve silinmiş harflerin nasıl düzeltileceği açıklanmıştır Son bölüm ise tezin sonuç ve önerilerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
The Parikh matrix of a word is an upper triangular matrix which contains information on the number of occurrences of certain subwords of that word. More than one word can correspond to the same Parikh matrix. Words that have the same Parikh matrix are called M-equivalent. In this thesis, M-equivalent words are used as codewords to examine the error and erased letter correction capability of the Parikh matrix. This thesis consists of seven chapters. The second chapter contains a literature review, and the third chapter includes basic definitions related to words. Parikh mappings are introduced in the fourth chapter. In the fifth chapter, M-equivalent words and uniformly Parikh-friendly words are presented. In the sixth chapter, which contains the main results of the thesis, it is explained how to correct errors and erased letters using Parikh matrices. The last chapter contains the results and suggestions of the thesis.