Laparoskopik kolerektal cerrahi sonrası mentollü sakız çiğnemenin, bulantı kusma, bağırsak hareketleri ve iyileşme durumlarına etkisi
The effect of chewing menthol gum on nausea, bowel movements and recovery after laporoscopic colorectal surgery
- Tez No: 883890
- Danışmanlar: PROF. DR. SENNUR KULA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Laporoskopik kolerektal cerrahi ameliyatı sonrası ilk dönemde bulantı-kusma, gaz çıkaramama ve cerrahi iyileşme durumunun gecikmesi sorunlarına bağlı günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirmesi ve ameliyattan sonraki dönem de kaliteli yaşama dönemsi uzun zaman almaktadır. Bu Araştırma ameliyat sonrası bulantı ve kusma, gaz çıkarma ve cerrahi iyileşme durumunun yönetiminde mentollü sakız çiğnemenin etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü çalışma olarak planlandı ve gerçekleştirildi. Araştırma İstanbul ilindeki bir özel hastanenin genel cerrahi kliniğinde laparoskopik kolerektal cerrahi ameliyatı olan Ocak Nisan 2024 tarihleri arasında (deney)mentollü sakız kullanan 25, kullanmayan (kontrol)25 olmak üzere 50 hasta örneklemi oluşturdu. Veri toplamada“Hastaların Tanıtıcı Formu”, 'Cerrahi İyileşme Durum Ölçeği' ve 'Görsel Kıyaslama Ölçeği' kullanıldı. Deney grubundaki hastalara ameliyat sonrası 1. 2. ve 3. günlerde 30 dakika mentollü sakız çiğnetildi. Bu çalışmada laparokopik kolorektal cerrahi sonrası mentollü sakız çiğnemenin bulantı kusmayı anlamlı düzeyde azaltmadığı, ameliyat sonrası ikinci ve üçüncü günde gaz, üçüncü günde gaita çıkarımı üzerinde anlamlı düzeyde etkili bulundu. Hastaların genel ameliyat sonrası iyileşme süreci daha hızlı olsa da anlamlı farklılık saptanmadı. Ancak genel iyileşme ölçeğinin genel semptomları ve bağırsak semptomlarıni içeren alt boyutunda etkili olduğu belirlendi. Laparoskopik kolerektal cerrahi sonrası mentollü sakız uygulaması bulantı-kusma gaz çıkarma ve cerrahi xi iyileşme durumuna yardımcı olduğu saptandı. Ameliyat sonrası mentollü sakız çiğneme ile daha fazla çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the first period after laparoscopic colorectal surgery, it takes a long time to perform daily life activities due to nausea and vomiting, inability to pass gas, and delayed surgical recovery and to return to quality life in the postoperative period. This study was planned and conducted as a randomized controlled trial to determine the effect of menthol chewing gum on the management of postoperative nausea and vomiting, flatulence, and surgical recovery. In this study, 50 patients, 25 patients who used menthol chewing gum (experimental) and 25 patients who did not use menthol chewing gum (control) between January and April 2024, who underwent laparoscopic colorectal surgery in the general surgery clinic of a private hospital in Istanbul, constituted the sample. 'Patients' Descriptive Form', 'Surgical Recovery Status Scale', and 'Visual Comparison Scale' were used for data collection. Patients in the experimental group chewed menthol chewing gum for 30 minutes on the 1st, 2nd, and 3rd postoperative days. In this study, it was found that chewing menthol chewing gum after laparoscopic colorectal surgery did not significantly reduce nausea and vomiting, but it was significantly effective on gas expulsion on the second and third postoperative days and stool expulsion on the third postoperative day. Although the general postoperative recovery process of the patients was faster, no significant difference was found. However, it was found to be effective in the sub-dimension of the general recovery scale including general symptoms and bowel symptoms. Menthol chewing gum application after laparoscopic colerectal surgery was xii found to improve nausea-vomiting, flatulence and surgical recovery. Menthol chewing gum application can be recommended after surgery.