Ters yüz öğrenme modelinin, 6.sınıf cebir öğretimi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of flipped learning model on 6th grade algebra teaching
  1. Tez No: 883891
  2. Yazar: MUSTAFA MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüz de yapılandırmacılık yaklaşımı ile birlikte öğretmen ve öğrencilerden beklenen görev ve sorumluluklar da değişim göstermiştir. Öğretmenler sınıfta bilgi aktarmak yerine rehberlik yaparak öğrencilerin kendi öğrenme sorumluluklarını ele almaları amaçlamaktadırlar. Yapılandırmacılık yaklaşımı doğrultusunda ortaya çıkan öğretim modellerinden bir tanesi de harmanlanmış öğrenmenin alt dallarından biri olan ters yüz öğrenme modelidir. Ters yüz öğrenme modeli dersin teorik kısmını sınıf dışında, uygulamaya yönelik olan kısmının ise sınıf içerisinde öğrenilmesini temele alan bir modeldir. Bu çalışmada ters yüz öğrenme modelinin altıncı sınıf cebir öğretimi üzerindeki etkisini görmek amacıyla öğrencilerin akademik başarısı, matematik tutumları ve ters yüz öğrenme modeline yönelik görüşleri incelenmiştir. Araştırmada ön test ve son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Gruplara çalışma sonunda yapılan başarı test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır(p=,811; p>,05). Bu sonuca benzer bir sonuçta matematik tutum ölçeği son test puanları arasında gözlemlenmiştir(p=,362; p>,05). Yapılmış olan görüşmelerden elde edilen bulgular sonucunda ise öğrencilerin modele yönelik olumlu görüşlere sahip olduğu görülmüştür. Sonuç olarak ters yüz öğrenme modeli öğrencilerde olumlu görüşler geliştirmelerini sağlasa da akademik başarı ve matematik tutum puanları noktasında anlamlı bir fark oluşturmamıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the constructivism approach, the duties and responsibilities expected from teachers and students have also changed. Teachers aim to help students take responsibility for their own learning by providing guidance rather than imparting information in the classroom. One of the teaching models that emerged in line with the constructivism approach is the flipped learning model, which is one of the sub-branches of blended learning. The flipped learning model is a model based on learning the theoretical part of the course outside the classroom and the practical part in the classroom. In this study, students' academic achievement, mathematics attitudes and opinions about the flipped learning model were examined in order to see the effect of the flipped learning model on sixth grade algebra teaching. A quasi-experimental model with a pre-test and post-test control group was used in the research.. No significant difference was found between the average achievement test scores of the groups at the end of the study (p=.811; p>.05). A result similar to this result was observed among the mathematics attitude scale post-test scores (p=.362; p>.05). As a result of the findings obtained from the interviews, it was seen that the students had positive opinions about the model. As a result, although the flipped learning model enabled students to develop positive views, it did not create a significant difference in terms of academic achievement and mathematics attitude scores.