Kırmızı külah balığı Fistularia petimba Lacepède, 1803'nın Taşucu Körfezi'ndeki(Doğu Akdeniz) biyometrik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of biometric features of red cornet, Fistularia petimba Lacepède, 1803 in Tasucu Bay (Eastern Mediterranean)
  1. Tez No: 883892
  2. Yazar: SİMGE BOZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Balıkçılık Temel Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Taşucu Körfezi (Doğu Akdeniz) kıyısal alanlarında dağılım gösteren kırmızı külah balıklarının (Fistularia petimba Lacepède,1803) biyometrik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda kış (2021 ve 2023), yaz ve sonbahar (2023) mevsimlerinden toplam 234 adet balık örneği ticari balıkçıların ağlarından hedef dışı av olarak temin edilmiştir. Taşucu Körfezi'ndeki kırmızı külah balıklarından elde edilen bazı biyo-ekolojik özellikleri şu şekildedir; cinsiyet oranı (dişi/erkek) 1:0,3'tür. Bireylerin toplam boyu (filamentsiz) 31,2 - 84,0 cm, ağırlıkları ise 14,2 - 358,5 gr arasında değişmektedir. Toplam boy-ağırlık ilişkisine (LRW) göre, türün dişi, erkek ve tüm bireylerinde pozitif allometrik büyüme görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this master of science thesis, the goal is to identify the biometric characteristics of the red cornetfish (Fistularia petimba Lacepède,1803) distributed in the coastal regions of Taşucu Bay (Eastern Mediterranean). For this purpose, a total of 234 fish specimens were collected as bycatch from the nets of commercial fishermen during the winter (2021 and 2023), summer, and autumn (2023) seasons. The bio-ecological features of the obtained specimens are as follows: The sex ratio (female/male) of the red cornetfish in Taşucu Bay is 1:0.3. The total length (excluding filaments) of studied specimens ranges from 31.2 - 84.0 cm, and their weights range from 14.2 - 358.5 gr. According to the total length-weight relationship (LRW), positive allometric growth was noted in female, male, and overall specimens.