Ampüte futbolcularda yapılan el bileği kinezyolojikbantlamasının fiziksel uygunluk parametreleriüzerindeki akut etkisi
Wrist kinesiology done on amputate football playersphysical fitness parameters of tapingacute effect on
- Tez No: 883899
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL DÜRÜSTKAN ELBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, ampüte futbol (AF) oyuncularına yapılan el bileği kinezyolojik bantlamasının fiziksel uygunluk parametrelerine akut etkisinin olup olmadığını incelemektir. Bu araştırmaya lisanslı olarak AF takımlarında oynayan 26 sporcu dahil edilmiştir. Katılımcılar randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Birinci gruba el bileği fasilitasyon kuvvet bantlaması (FB) uygulanmıştır. İkinci gruba plasebo bantlaması (PB) uygulanmıştır. Kassal kuvvet için JAMAR el dinamometresi ile el ve parmak kuvveti, aerobik güç için 12 dk Cooper Koş Yürü testi, reaksiyon zamanı için Nelson el reaksiyon testi, denge için üst ekstremite Y denge testi ve hız ve çeviklik için L testi kullanılmıştır. Değerlendirmeler bantlama öncesi ve bantlamadan 24 saat sonra yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine whether wrist kinesiology taping applied to amputee football (AF) players has an acute effect on physical fitness parameters. 26 licensed athletes playing in AF teams were included in this research. Participants were randomly divided into two groups. Wrist facilitation force taping (FB) was applied to the first group. Placebo taping (PB) was applied to the second group. Hand and finger strength with a JAMAR hand dynamometer was used for muscular strength, a 12-minute Cooper Run Walk test was used for aerobic power, Nelson hand reaction test was used for reaction time, upper extremity Y balance test was used for balance, and L test was used for speed and agility. Evaluations were made before taping and 24 hours after taping.