Design and synthesis of coumarin-based fluorescent molecules for photodynamic therapy of cancerous cells
Kanser hücrelerinin fotodinamik terapisi için kumarin bazlı floresan moleküllerinin tasarımı ve sentezi
- Tez No: 883908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ NURİ ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Organik floresan moleküller, biyomedikal bilimler başta olmak üzere biyoalgılama, görüntüleme ve teranostik alanlarında büyük rol oynamaktadır. Organik floresan moleküllerin, fotosensitizör olarak yaygın kullanımından esinlenerek biyomedikal biliminde oldukça arzu edilen agregasyon kaynaklı emisyon fenomenine sahip TPAV-CM-Py-Me ve TPAV-CM-Py adlı iki yeni kumarin bazlı floresan molekülünün sentezini rapor ediyoruz. Her iki AIEjeni de görünür bölgede (>400 nm) maksimum absorpsiyona sahiptir ve kanser tedavisinde kullanılmak üzere beyaz ışık yoluyla kolayca eksprese edilebilir. Tasarladığımız AIEjenlerin ROS üretebildiğini doğrulamak için, singlet oksijen algılamada ticari bir sensör olan 9,10-antrasenediyl-bis(metilen)-dimalonik asit (ABDA) kullandıldı ve her iki AIEjenin de beyaz ışık ışınlaması altında ROS üretme yeteneğine sahip olduğu gösterildi. Hücre içi ROS üretimi DCFH-DA kullanılarak konfokal mikroskopi yoluyla araştırılmış ve üretilen moleküllerin beyaz ışık ışınlaması altında hücre içi ROS üretebildiği raporlandı. Her iki molekül de memeli hücreleri için güçlü bir afiniteye sahiptir ve plazma membranını kolayca boyayabilir. Yüksek ROS üretimi ve memeli hücrelerine karşı güçlü afiniteden esinlenerek, her iki AIEjenin de beyaz ışık ışınlaması altında MCF-7 meme kanseri hücrelerini öldürebildiği gösterildi. Nano agregatların boyutları dinamik ışık saçılımı ve taramalı elektron mikroskobu ile incelendi. Kanser hücrelerine karşı etkili kullanımından esinlenerek, tasarlanan moleküllerin kanserin fotodinamik tedavisinde potansiyel olarak pratik uygulamalar bulacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Organic fluorescent molecules play a great role in biomedical sciences, particularly in biosensing, imaging, and theranostics. Inspired by the wide-spread use of organic fluorescent molecules as Photosensitizers, herein two novel coumarin based fluorescent molecules named TPAV-CM-Py-Me and TPAV-CM-Py with aggregation induced emission phenomenon that is highly desirable in biomedical sciences were synthesized. Both AIEgens have absorbance maxima in the visible region (beyond 400 nm) and can be readily excited through the ordinary white light to be used in cancer treatment. To confirm that the designed AIEgens can produce reactive oxygen species (ROS), 9,10-anthracenediyl-bis(methylene)-dimalonic acid (ABD commercial sensor) was used for singlet oxygen sensing, and it was found that both AIEgens have the ability to generate ROS under white light irradiation. The intracellular ROS generation was investigated via confocal microscopy using DCFH-DA dye and it was found that the molecules can generate intracellular ROS under white light irradiation. Both molecules have a strong affinity for mammalian cells and can easily stain the plasma membrane. Inspired by the high ROS generation and strong affinity toward mammalian cells, they were used against MCF-7 breast cancer cells, and it was found that both AIEgens can kill the cancer cells under white light irradiation. The sizes of the nanoaggregates were studied via dynamic light scattering and scanning electron microscopy. Inspired by their effective use against cancer cells, the designed molecules may find potential practical applications in photodynamic treatment of cancer.