Yulaf sütünden Neopyropia yezoensis algi ile zenginleştirilmiş vegan kefir üretimi
Production of vegan kefir from oat milk enriched with Neopyropia yezoensis algae
- Tez No: 883909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL BÖLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada yüksek antioksidan aktivite ve fenolik madde bileşimine sahip, proteinden zengin olan Neopyropia yezoensis algi kullanarak yulaf sütü kefirinin fonksiyonel ve besleyici özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Neopyropia yezoensis algi 0,12 mesh boyutundaki elekten geçirilerek toz haline getirilmiştir. Algde renk, kül, antioksidan aktivite ve toplam fenolik madde tayini yapılmıştır. Kefir üretimi için yulaf sütü hazırlandıktan sonra sütte protein, yağ, kül, antioksidan aktivite, toplam fenolik madde, sinerezis, pH ve titrasyon asitliği analizleri gerçekleştirilmiştir. Ön denemelerle belirlenmiş olan %0, %0,5, %1 ve %1,5 oranlarında Neopyropia yezoensis ile zenginleştirilmiş kefir örneklerinde protein, yağ, kül, renk, briks, antioksidan kapasite, toplam fenolik içerik ve duyusal analizler yapılmıştır. Ayrıca depolama süresi boyunca pH, titrasyon asitliği, viskozite, sinerezis ve mikrobiyolojik analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to improve the functional and nutritional properties of oat milk kefir by using Neopyropia yezoensis algae, which has high antioxidant activity and phenolic substance composition and is rich in protein. Materials and Methods: Neopyropia yezoensis algae was passed through a 0.12 mesh size sieve and turned into powder. Colour, ash, antioxidant activity and total phenolic substance were determined in the algae. After preparing oat milk for kefir production, protein, fat, ash, antioxidant activity, total phenolic substance, syneresis, pH and titratable acidity analyzes were carried out in the milk. Protein, fat, ash, color, brix, antioxidant capacity, total phenolic content and sensory analyzes were performed on kefir samples enriched with Neopyropia yezoensis at the rates of 0%, 0.5%, 1% and 1.5%, which were determined in preliminary experiments. Additionally, pH, titratable acidity, viscosity, syneresis and microbiological analyzes were performed during the storage period.