Enerji depolama sistemleri için yeni bir hibrit materyal tasarımı
A new hybrid material design for energy storage systems
- Tez No: 883934
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BİLİCİ, PROF. DR. ATIF KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Süper kapasitörler, enerji depolama sistemlerinde etkin şekilde kullanılan teknolojilerden birisidir. Bir süper kapasitörün performansı elektrot materyalinin yüzey özelliklerine bağlıdır. Bu çalışmada, NiCo2S4 (NCS) ve Polindol (PIn) bileşenlerinden oluşan kompozit elektrotların sentezi, karakterizasyonu ve süperkapasitör performansının incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun için önce, hidrotermal sentez yöntemi ile tek adımda NCS mikroküreleri sentezlendi. Daha sonra indol monomeri, amonyum persülfat varlığında okside edildi. Hazırlanan her iki bileşenin (NCS ve PIn) dispersiyonları beş farklı karışım oranında bir araya getirilerek NCS@PIn kompozitleri hazırlandı. NCS, PIn ve NCS@PIn kompozitleri Raman, XRD, SEM, EDX, EDS haritalama, HAADF-STEM ve BET teknikleri ile karakterize edildi. Hazırlanan bileşiklerin elektrokimyasal karakterizasyonu ise döngüsel voltometri (CV), galvanostatik şarj-deşarj döngü (GCD) testleri ve impedans analizleri (EIS) ile belirlendi. %5 PIn içeren NCS kompoziti (NCS@PIn-5) diğer sentez maddelerine kıyasla daha yüksek spesifik kapasitans sergiledi. NCS'nin spesifik kapasitans değeri 1 A/g akım yoğunluğunda 834.6 F/g iken, NCS@PIn-5 kompoziti için bu değer 1442.8 F/g olduğu belirlendi. 5000 döngüden sonra NCS@PIn-5 için ölçülen kararlılık ise %94,7 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Super capacitors are one of the technologies used effectively in energy storage systems. The performance of a supercapacitor is depended on the nature of the electrode surface. In this study, we aimed to investigate the synthesis, characterization and supercapacitor performance of a composite electrode consisting of NiCo2S4 (NCS) and Polindole (PIn) components. For this, first, NCS microspheres were synthesized by hydrothermal synthesis method. Then, indole monomer was oxidized in the presence of ammonium persulfate. NCS@PIn composites were prepared by combining the dispersions of both prepared components (NCS and PIn) in five different mixing ratios. The electrode materials were characterized by Raman, XRD, SEM, EDX, EDS mapping, HAADF-STEM and BET techniques. Electrochemical characterization of the prepared compounds was determined by cyclic voltammetry (CV), galvanostatic charge-discharge cycle (GCD) tests and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) measurements. The NCS composite (NCS@PIn-5) containing 5% PIn exhibited higher specific capacitance compared to other synthetic materials. While the specific capacitance value of NCS was 834.6 F/g at 1 A/g, this value was determined to be 1442.8 F/g for the NCS@PIn-5 composite. The measured cycle stability for NCS@PIn-5 after 5000 cycles was 94.7%.