Süreç inovasyonu ve dijitalleşmenin sağlık turizmi yönetimine etkileri: Bir Üniversite Hastanesi örneği
The effects of process innovation and digitalization on health tourism management: A University Hospital example
  1. Tez No: 883935
  2. Yazar: İREM KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVANÇ KÖK, DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Sağlık Yönetimi, Yönetim Bilişim Sistemleri, Biostatistics, Healthcare Management, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sağlık turizmi hızla yaygınlaşmaktadır ve fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığı geliştirmeye odaklanan çeşitli seyahat biçimlerini kapsamaktadır. Özellikle medikal turizm, dünya çapında artan uluslararası taleple büyümektedir ve sağlık hizmetlerinde dijitalleşme ile birlikte köklü değişimlere yol açmaktadır. Dijitalleşme, sağlık hizmetlerinin şeffaflığını ve erişilebilirliğini artırırken, hasta memnuniyeti ve bakım kalitesini iyileştirerek medikal turizmin büyüme potansiyelini güçlendirmektedir. Bu çalışma, bir özel hastanedeki sağlık turizmi sürecinin ön aşaması olan hasta başvurusunun alınıp ilgili kliniğe iletilmesi, doktor değerlendirmesi ve fiyat teklifi oluşturulması süreçlerinde gerçekleşen dijitalleşme çalışmasının, işlem süresi ve kağıt-baskı maliyetlerine etkilerine incelemektedir. Araştırma, 2022 ve 2023 yıllarının Haziran-Ağustos aylarını kapsayan geriye dönük bir retrospektif desenli çalışmayı temel alarak, bu kapsamda manuel ve dijital süreçleri temsil eden iki örneklem grubuna ait veriler toplandıktan sonra tanımlayıcı ve çıkarımsal metotlarla incelenmiştir. Dijitalleşmenin etkisiyle, dijital sürecin %89,79 daha hızlı olduğu belirlenmiştir. Doktor görüşlerinin değerlendirme süreleri incelendiğinde, dijital sürecin başvurudan doktor değerlendirmesine kadar geçen süreyi %98,99 oranında azalttığı görülmüştür. Fiyatlandırma süreleri açısından ise, dijital sürecin doktor değerlendirmesi ile fiyatlandırma arasında geçen süreyi %89,15 oranında kısalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health tourism is rapidly expanding and encompasses various forms of travel focused on enhancing physical, mental, and emotional well-being. Medical tourism, in particular, is growing with increasing international demand worldwide and is undergoing significant transformations with the digitalization of healthcare services. Digitalization enhances transparency and accessibility in healthcare, improving patient satisfaction and care quality, thereby strengthening the growth potential of medical tourism. This study examines the impact of digitalization on processing time and paper-print costs in the initial phase of the health tourism process at a private hospital, specifically focusing on patient intake, referral to the relevant clinic, doctor evaluation, and price quote creation. The research is based on a retrospective design, covering June-August 2022 and 2023, comparing data from two sample groups representing manual and digital processes. The study found that the digital process was 89.79% faster overall. When examining the evaluation times of doctor assessments, the digital process reduced the time from application to doctor evaluation by 98.99%. In terms of pricing, the time between doctor evaluation and pricing was reduced by 89.15% with the digital process.