Hava sızdırmalı güneş kolektörlerinin mimaride kullanımının incelenmesi
Investigation of the use of transpired solar colectors in architecture
  1. Tez No: 883940
  2. Yazar: FETHİ CAN HALICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK DİLHAN ALTINIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Dünya nüfusunun hızla artması ve buna bağlı olarak enerji ve doğal tüketiminin artması son yüzyılın en önemli ve çözülmesi gereken sorunlarından biridir. Yenilenemeyen enerji kaynaklarının kullanılması hızla artan enerji ve kaynak tüketiminin yanında sık sık bu kaynakların tükeneceği gerçeğini akıllara getirmektedir. Bunun yanı sıra enerji ve kaynak tüketiminin artması ile meydana gelen çevre kirliliği de çözülmesi gereken bir konudur. Bu nedenle yeni, alternatif enerji kaynaklarına, enerji üretim yöntemlerine olan ilgi ve çalışmalar artmaktadır. Birçok ülke son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yatırımını arttırmakta rüzgar tribünleri, fotovoltaik paneller, güneş kolektörleri gibi sistemlerin kullanımı yaygınlaşmaktadır. Elektrik gibi birçok farklı enerjinin üretimini sağlayan bu sistemler tek başlarına kırsal alanda şebekeye enerji vererek faaliyetlerinin sürdürdükleri gibi şehir içinde binalar ile bütünleştirilerek de kullanılmaktadır. Böylece bulundukları binaya elektrik, sıcak su, sıcak hava sağlayabilmektedir. Binalarda iç mekan konforunu sağlamak ve birtakım yaşamsal etkinlikleri devam ettirmek için enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Isıtma, soğutma, havalandırma gibi iç mekan konfor koşullarını sağlamak için elektriğin yanı sıra doğal gaz gibi yenilenemeyen enerji kaynakları da kullanılmaktadır. Enerji tüketiminin azaltılması için bu enerji kaynaklarını daha az kullanan binaları, bina kabuk sistemlerinin tasarlanması ve uygulanması gerekmektedir. Bunun için günümüze kadar birçok cephe ve çatı sistemi binalarda uygulanmıştır. Bu sistemlerden biri de binalara ön ısıtmalı hava sağlayan hava sızdırmalı güneş kolektörüdür. Hava sızdırmalı güneş kolektörlerinin mimari kullanımının incelendiği bu tez beş bölünden meydana gelmektedir. Bu tez ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede uygulanan bir bina kabuğu sistemi olan hava sızdırmalı güneş kolektörleri derinlemesine inceleyip örnekleri üzerinden çıkarımlarda bulunmayı amaçlamaktadır. Birinci bölüm giriş bölümü olup bu bölümde tezi amacı, kapsamı ve yöntemi belirtilmiştir. İkinci bölümde hava sızdırmalı güneş kolektörlerinin tanımı yapılmış, tarihçesinden bahsedilmiş, kolektör sistemini oluşturan bileşenlerden ve detaylarından söz edilmiştir. Akabinde kolektörün farklı durumlarda çalışmasını sağlayan çalışma modlarından bahsedilmiş ve kolektörün daha iyi anlaşılması için diğer enerji sistemleri ile karşılaştırması yapılmıştır. Bölümün son kısmında kolektörün fizibilitesinde kullanılan programlardan, kolektör yangın ilişkisinden ve çevresel ürün beyanından söz edilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde kolektör uygulaması yapılan 33 farklı bina örneğinden bahsedilmiş, binalar kendi içinde ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde incelenen bütün binalar birtakım ölçütler açısından incelenmiş ve sonuçlar tablolara işlenmiş ve grafiklerle desteklenmiştir. Aynı zamanda farklı ölçütler ikili bir şekilde bir arada incelenerek ölçütler arası nasıl bir ilişki olduğu grafiklere işlenmiştir. Son bölüm sonuç bölümü olup birtakım çıkarım ve önerilerden bahsedilmiştir
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the world's population and the consequent increase in energy and natural consumption is one of the most important problems of the last century that need to be solved. The use of non-renewable energy resources, in addition to the rapidly increasing consumption of energy and resources, often brings to mind the fact that these resources may run out. In addition, environmental pollution caused by increased consumption of energy and resources is also an issue that needs to be solved. For this reason, interest and studies on new, alternative energy sources and energy production methods are on the increase. Many countries have increased their investment in renewable energy sources in recent years and the use of systems such as wind turbines, photovoltaic panels, solar colectors has become widespread. These systems, which provide the production of many energies such as electricity, are used in rural areas by giving energy to the grid, as well as by integrating with buildings in the city. Thus, they can provide electricity, hot water, hot air to the building where they are located. Energy is needed to provide indoor comfort in buildings and to continue some vital activities. In addition to electricity, non-renewable energy sources such as natural gas are also used to provide indoor comfort conditions such as heating, cooling and ventilation. In order to reduce energy consumption, it is necessary to design and implement buildings and building envelope systems that use less of these energy resources. For this purpose, many facade and roof systems have been applied in buildings until today. One of these systems is the air-sealed solar colector, which provides pre-heated air to buildings. This thesis, which examines the architectural use of air-sealed solar colectors, consists of five chapters. The first chapter is the introduction and in this chapter the purpose, scope and methodology of the thesis are stated. In the second chapter, the definition of air sealed solar colectors is given, its history is mentioned, the components and details of the colector system are mentioned. Subsequently, the operating modes that enable the colector to operate in different situations are mentioned and a comparison with other energy systems is made for a better understanding of the colector. In the last part of the chapter, the programs used in the feasibility of the colector are mentioned. In the third part of the thesis, 31 different building examples where colectors were applied were mentioned and the buildings were evaluated separately. In the fourth chapter, these buildings are evaluated holistically. The evaluation was made with the use of air-sealed solar colectors and these building examples are given in tables in the appendix section. The last section is the conclusion section and some conclusions and recommendations are mentioned.