Mezbaha atıksularında çözünmüş organik azotun biyolojikparçalanabilirliğinin incelenmesi
The investigation of biodegradability of dissolved organic nitrogen in slaughterhouse wastewaters
  1. Tez No: 883952
  2. Yazar: ŞÜKRİYE CANBAZ DİKME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN KÜÇÜKÇONGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Evsel ve endüstriyel atıksulardaki çözünmüş organik azotun içerisinde farklı formlar bulunmakta ve bunların bir kısmı deşarj edildikleri sucul ortamda bakteriler, doğal alg ve planktonların biyolojik olarak kullanımı için uygun olabilmektedir. Bu tez projesinde kanatlı hayvan mezbaha atık suyunda azot türlerinin miktarlarının belirlenmesi, inkübasyon prosedürü uygulanarak çözünmüş organik azotun biyolojik bozunabilirliğinin araştırılması hedeflenmiştir. Ham mezbaha atık suyunda çözünmüş amonyum azotu ve çözünmüş organik azot konsantrasyonlarının sırasıyla 50.4 ve 58.6 mg/L olduğu, çözünmüş nitrit ve nitrat azotunun ise tespit limitlerinin altında olduğu görülmektedir. Arıtılmış mezbaha atıksuyunda da düşük çözünmüş nitrit ve nitrat azotu konsantasyonları tespit edilmiş, çözünmüş amonyum azotu 14.2 mg/L, çözünmüş organik azot ise 0.6 mg/L gibi çok düşük bir değerde bulunmuştur. Ham mezbaha atıksuyunda çözünmüş organik azotun bozunumunun gerçekleştiği, ancak başarılı bir nitrifikasyonun olmadığı tespit edilmiştir. BÇOA/ÇOA oranları %48-68 aralığında, BÇOA/TÇA oranları ise %26-37 aralığında elde edilmiştir. Atıksu arıtma tesisinde bulunan kimyasal DAF ve klasik aktif çamur ünitelerinin çözünmüş organik azot gideriminde oldukça başarılı olması nedeniyle arıtılmış mezbaha atıksuyunda çözünmüş organik azot konsantrasyonu çok düşüktür. Bu nedenle sonuçlar çözünmüş organik azotun biyolojik bozunabilirliği konusunda bize bilgi veremese de, inkübasyon esnasında amonyak azotunun tamamının giderildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are different fractions of dissolved organic nitrogen in domestic and industrial wastewater, and some of them may be suitable for biological use by bacteria, natural algae and plankton when discharged into the aquatic environment. In this thesis project, it is aimed to determine the amounts of nitrogen species in poultry slaughterhouse wastewater and to investigate the biodegradability of dissolved organic nitrogen by applying the incubation procedure. It is seen that dissolved ammonium nitrogen and dissolved organic nitrogen concentrations in raw slaughterhouse wastewater are 50.4 and 58.6 mg/L, respectively, and dissolved nitrite and nitrate nitrogen are below the detection limits. Low dissolved nitrite and nitrate nitrogen concentrations were also detected in the treated slaughterhouse wastewater, dissolved ammonium nitrogen was 14.2 mg/L, and dissolved organic nitrogen was detected at a very low value of 0.6 mg/L. It has been determined that the degradation of dissolved organic nitrogen in raw slaughterhouse wastewater occurs, but there is no successful nitrification. BDON/DON ratios were obtained in the range of 48-68%, and BDON/TDN ratios were obtained in the range of 26-37%. Since the chemical DAF and classical activated sludge units in the wastewater treatment plant are very successful in removing dissolved organic nitrogen, the concentration of dissolved organic nitrogen in the treated slaughterhouse wastewater is very low. Therefore, although the experimental results cannot give us information about the biodegradability of dissolved organic nitrogen, it was determined that all ammonia nitrogen was removed during incubation.