Avrupa Topluluğu'nda taze kırmızı et piyasa düzenlemeleri ve Türkiye'nin tam üyeliği halinde karşılaşılabilecek sorunlar
  1. Tez No: 16545
  2. Yazar: FİLİZ SOYDAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLCAN ERAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ll ÖZET Yükaek Lisana Tezi AVRUPA TOPLULUĞU 'NDA TAZE KIRMIZI ET PİYASA DÜZENLEMELERİ VE TÜRKİYE'NİN TAM ÜYELİĞİ HALİNDE KARŞILAŞILABİLECEK SORUNLAR Filiz SOYDAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabil im Dalı Danışman: Prof.Dr. Gülaan ERAKTAN 1991, Sayfa: 109- Jüri: Prof. Dr. Güloan ERAKTAN Prof. Dr. Emin IÇIKLI Doç. Dr. Ö.Faruk YALÇIN Olası bir tam üyelikten önce tarımın, çeşitli alt sektörlerinin durumunun incelenmesi önem taşımak tadır. Bir başka deyişle olası bütünleşmenin, Türkiye ekonomisi ve tarımına ne getirip götüreceği, Türk Toplumunun bir bütün olarak Avrupa ile nasıl uyum sağlayabileceği ortaya konulmalıdır. Türkiye'de hayvansal ürünlerde üretimi teşvik edici, ürün kalitesini yükseltici ve pazarlama hizmet lerini iyileştirici yönde pazarlama politikasının uygu landığını söylemek çok güçtür. Bu nedenle Türkiye'nin AT ile entegrasyonunda“Taze Et”olumsuz etkilenme bek lentisi fazla olan bir üründür ve bu haliyle üzerinde araştırmalar yapılması zorunluluk haline gelmiştir. Avrupa Topluluğu 'nda hayvansal ürünler için ortak fiyatların saptanması ve müdahale alımlarının yanısıra, pazarlamanın önemli fonksiyonlarından biri olan stoklamaya da büyük destek sağlanmaktadır. Topluluk 'dan farklı olarak, Türkiye 'de hayvan sal ürünler destekleme fiyat politikası kapsamı dışında bulunmaktadır. Büyük bir potansiyele sahip olduğu haldeIll ülkemizde hayvancılık yeterli ölçüde desteklenemediği için üretimde arzulanan artış sağlanamamıştır. Bu çalışmada, Türkiye 'deki canlı hayvan-kırmızı et bazındaki düzenlemeler, AT' daki düzenlemeler ile karşılaştırılarak Türkiye'deki taze et sektörünün sorunları Ankara et piyasası örneği ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Avrupa Topluluğu, canlı hayvan, kırmızı taze et, piyasa düzenlemeleri, pazarlama, sübvansiyon, üretim, verimlilik, tüketim, dış ticaret ihracat teşvikleri, ithalat kısıtlamaları, gümrük vergileri, pazar fiyatları, özel ve resmi kombinalar, mezbaha piyasası, canlı hayvan ve et borsası, kırmızı et politikası AET canlı hayvan ve taze et mevzuatı, Türkiye canlı havvan ve taze et mevzuatı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis FRESH RED MEAT MARKET ARRAGEMENTS IN EUROPEAN COMMUNITY. AND POSSIBLE QUESTIONS TO BE FACED BY TURKEY IN CASE OF FULL MEMBERSHIP Filiz SOYDAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Agricultural Economics Department Supervisor: Prof.Dr. Gülcan ERAKTAN 1991, Page: 10?- Jury: Prof -Dr. Gülcan ERAKTAN A-55CC, Prc$. Df- Ö. ftaroL V&£i»U It bears importance to review the present state of various agricultural subsectors Prior to a possible full membership. In other words, it should be made clear that what will be the advantages and disadvantages of a possible integration as regard to the Turkish economy and agriculture and how the Turkish Community may live in harmony with European as a whole. It is very hard to say that such a marketing poliay is followed in Turkey to incite production in animal products, to improve the quality and to upgrade marketing services. Therefore, the Fresh Meat is a product with a higher expectation for a negative effect in Turkey's integration with EC and in this respect it becomes neaessary to conduct researches thereon. In parallel to determination of common prices and supporting purchases for animal products in European Community a considerable level of support is provided also for stocking as an important funation of marketing.Differing from the Community, animal products in Turkey are not included within the supporting price policy. Sinae the animal breeding in Turkey is not supported sufficiently, the desired level of increase in production has not been achieved. This study is aimed at displaying the questions faced by Turkish fresh meat sector by means of comparison of accomodations based on live animal in Turkey and in European Community, in connection with the typical example of Ankara meat market. KEYWORDS: European Community, living cattle, red fresh meat, market regulations, marketing, Subvent ion, production, productivity, consumption, export, export stimulation, Import limitations, Gustum fees, market prices, private and official combinations, Slaughterhouse markets, living cattle meat bourse, red fresh meat policy, EEC regulations for living cattle and fresh..eat, Turkish regulations for living cattle and fresh meat.