Sıcak haddeleme parametrelerinin çelik malzemelerin mekanik davranışları üzerindeki etkisi
The effect of hot rolling parameters on the mechanical behavior of steel materials
  1. Tez No: 883957
  2. Yazar: DENİZ CAN ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çelik malzemelerin üretimi dünyada önemli bir yere sahiptir. Çelik malzemelerin mekanik direnci ve sürtünmeye karşı yüksek koruma sağlaması nedeniyle son yıllarda birçok sektörde çelik malzemeler sıklıkla tercih edilmektedir. Bu çalışmada; çelik malzemelerin kimyasal yapısının, haddeleme hızının ve haddelemedeki su soğutma sisteminin malzemenin mekanik özelliklerine (akma mukavemeti, çekme mukavemeti, darbe tokluğu) etkisi araştırılmıştır. Üç farklı kalitedeki malzemenin mekanik davranışları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre mangan, vanadyum, alüminyum elementlerinin mekanik özelliklere doğrudan etkisi gözlenmiştir. Mangan element miktarının çelik malzeme içerisinde arttırılması ile malzemenin akma ve çekme mukavemetinin arttığı, vanadyum ve alüminyum elementlerinin beraber kullanılıp element miktarlarının arttırılması ise malzemenin çentik tokluğunu yükselttiği tespit edilmiştir. Ayrıca diğer iki önemli parametre olan haddeleme hızı ve haddeleme sistemindeki su soğutma pompalarının etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak haddeleme hızının azaltılmasının malzemenin mekanik özelliklerini arttırdığı ve su soğutma pompalarının artmasının da daha fazla su görmeyi sağladığı için mekanik özelliklerinin arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The production of steel materials holds a significant place worldwide. Due to their mechanical strength and high resistance to friction, steel materials have been frequently preferred in many industries in recent years. This study investigates the effects of the chemical composition of steel materials, rolling speed, and the water cooling system applied during rolling on the mechanical properties of the material (yield strength, tensile strength, impact toughness). The mechanical behaviors of three different grades of materials were examined. According to the obtained results, a direct effect of manganese, vanadium, and aluminum elements on mechanical properties was observed. An increase in the amount of manganese in the steel material, and the combined use of vanadium and aluminum elements, led to an increase in yield and tensile strength. Increasing the amounts of vanadium and aluminum improved the notch toughness of the material. Additionally, the effects of two other important parameters, rolling speed and the water cooling pumps in the rolling system, were examined. As a result, it was determined that reducing the rolling speed improves the mechanical properties of the material, and increasing the number of water cooling pumps also improves the mechanical properties by allowing the material to absorb more water.