Çoklu hareketli platform geolokasyon tekniğinin modellenmesi ve optimum uçuş rotasının belirlenmesi
Modeling of the geolocation technique for multiple moving platforms and determination of the optimal flight path
  1. Tez No: 883958
  2. Yazar: UMUT SALANTUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜNGÖR PAKFİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışması, hava platformlarının yer yüzeyindeki Radyo Frekansı (RF) tehditlerin konumlarını tespit etmek için askeri uygulamalarda kullanılan geolokasyon tekniğinin performansını iyileştirmek için gerekli uçuş manevralarının planlanmasına odaklanır. Coğrafi konum hesaplama hatalarını azaltmak için tehdidin daha geniş açılardan gözlemlenmesinin gerekliliği vurgulanmaktadır. Yapılan analizlerle geolokasyon tekniğinin hassasiyetini artıran optimum başlık açısı değerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Optimum baş açısı değerlerinin belirlenmesiyle RF sinyal kaynaklarının konumlarını daha doğru bulunmasını sağlayacak optimize bir rotanın kurulabileceği gözlemlenmiştir. Ayrıca, bu çalışmada, geolokasyon performansı ve süresi üzerinde birden fazla platformun kullanımının etkilerini incelemektedir. Rota optimizasyonu olmadan iki platform kullanılarak yapılan geolokasyonun, geolokasyon süresinin kısalması ve konum hesaplama hatalarının azalmasıyla sonuçlandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents using geolocation techniques in military applications, specifically focusing on planning flight maneuvers for aerial platforms to locate ground Radio Frequency (RF) threats accurately. The necessity of observing the threat from wider angles to mitigate geographical positioning errors is emphasized. Through the analysis, the aim is to determine the optimum heading angle value that enhances the precision of the geolocation technique. It has been noted that determining optimal heading angle values enables the establishment of an optimized route, ultimately facilitating more accurate localization of RF signal sources. Moreover, this thesis examines the effects of using multiple platforms on geolocation performance and duration. It has been observed that geolocation duration is reduced and location calculation errors are decreased with geolocation using two platforms without route optimization.