Tıbbi uygulama hatalarını önleme ve azaltma stratejilerine dair farklı meslek profesyonelleri ile bir odak grup çalışması
A focus group study with different professional groups on prevention and reduction strategies of medical practice errors
  1. Tez No: 883956
  2. Yazar: PELİN ÇARKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÇALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ülkemizde tıbbi uygulama hataları konusunun giderek artan bir ilgiyle akademik çalışmalara yansıdığı görülmekte bu bağlamda YÖK tez veri tabanına göre 1999 yılından günümüze ülkemizde tıbbi uygulama hatalarının konu edildiği 44 adet yüksek lisans ve doktora tezine rastlanmaktadır. Bu çalışmaların önemli bir bölümü ülkemizde sağlık hizmetlerini sunan hekim ve hemşirelerin konuya dair hukuki farkındalığı ve pratikte rastlanılan sorunları irdelemektedir. Fakat tıbbi uygulama hatalarının önlenmesine ve azaltılmasına dair iyi örnek uygulamaları hakkında yapılmış çalışmalara görece oldukça az rastlanılmıştır. Öte yandan bu çalışmalar ağırlıklı olarak belirli bir örneklem grubu ile konu hakkındaki farkındalığa dair anket sorularından oluşan surveylerdir. Oysa doğrudan farkındalık çalışmaları kadar konuya proaktif yani önleyici tedbirler ve tıbbi uygulama hatalarının azaltılması bakımından bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşmak elzem bir hale gelmiştir. Ayrıca konunun hassasiyeti ve katılımcıların çeşitliliğine uygun olarak nitel metodolojik çalışmaların da bu sorunun irdelenmesinde avantajlı olacağı düşünülmekte ve bu konuyu ele alan nitel çalışmaların eksikliği fark edilmektedir. Bu çalışmanın amacı; hem kamu hem de özel hastanelerde hizmet veren sağlık çalışanları ve konuyla ilgili diğer profesyonellerin (avukatlar, sağlık kurumları yöneticileri vb.) görüş ve tespitlerine dayanarak uygulamada ortaya çıkan ve tıbbi uygulama hataları olarak tanımlanan hataları ülkemiz özelinde uzun vadede sürdürülebilir bir yaklaşımla nasıl önlenebileceği ve azaltılabileceğine dair bir çözüm önerisi sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada: tıbbı uygulama hatalarının Türkiye'de günümüzdeki durumu ve bu duruma etki ettiği varsayılan kök nedenler doğrultusunda bütüncül bir yaklaşımla nasıl azaltıp, önlenebileceği sorunsalına yanıt aranmaktadır. Çalışmamız sonucunda elde edilen bulgulara göre tıbbi uygulama hatalarını önleme ve azaltma için soruna doğrudan mesleklerini icra eden sağlık çalışanlarına yönelik bireysel girişimlerden çok sistemsel düzeyde bir yaklaşım ve müdahalenin çözüm olabileceği görüşü öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our country, the subject of medical malpractice is reflected in academic studies with increasing interest. According to the YÖK thesis database, there are 44 master's and doctoral theses in our country since 1999. Some of these studies are about the awareness of physicians and nurses providing health services in our country about the legal responsibility of the subject and the problems encountered in practice. However, studies on good practice practices for the prevention and reduction of medical practice errors are relatively rare; on the other hand, these studies are mainly surveys consisting of survey questions on awareness of the subject with a certain sample group. However, it has become essential to approach the issue with a holistic perspective in terms of proactive that is, preventive measures and reducing medical practice errors, as well as direct awareness studies. In addition, in accordance with the sensitivity of the subject and the diversity of the participants, qualitative methodological studies are thought to be advantageous in examining this problem, and the lack of qualitative studies is noticed. The aim of this study, based on the opinions and determinations of health professionals serving in both public and private hospitals and other professionals (lawyers, health institutions managers, etc.) is to offer a solution proposal. For this purpose, in this study, an answer will be sought to the problem of how medical malpractice can be reduced and prevented with a holistic approach in line with the current situation in Turkey and the root causes assumed to affect this situation. According to the findings obtained as a result of our study, the opinion that a systemic approach and intervention can be a solution to the problem rather than individual interventions directed towards health professionals who perform their professions in order to prevent and reduce of medical malpractice.