Theoretical and experimental investigation of the effect of polypropylene fibers on shear strength behaviour of soils
Polipropilen fiber malzemelerin zeminlerin kayma dayanımı davranışları üzerindeki etkilerinin teorik ve deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 883959
  2. Yazar: TUĞÇE TUFAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM ŞÜFA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Zeminlerin mukavemetini ve kayma dayanımını artıran faktörlerden biri de zemine katkı maddesi eklenmesidir. Bu tez kapsamında zemine polipropilen fiber ilavesinin zeminin kayma davranışı ve mekanik özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Bu kapsamda farklı ince zemin içeriklerine sahip gevşek ve sıkı zemin karışımları üç eksenli basınç deneyine tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgular kayma dayanımı ve zemin deforme olabilirlik özellikleri açısından yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the factors that enhances the strength and shear resistance of soils is the addition of additives to the soil. Within the scope of this thesis, the effects of adding polypropylene fiber additives to the soil on its shear behavior and mechanical properties are investigated. In this context, loose and dense soil mixtures with different finer contents are subjected to consolidated undrained triaxial compression test under a variety of cell pressures. The findings obtained are interpreted in terms of shear strength and soil deformability characteristics.