RPL tabanlı çok saldırganlı atak etkisi analizi
RPl based multiple attacker attack impact analysis
  1. Tez No: 883962
  2. Yazar: ALİ BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, IoT cihazlarını hedef alan flooding saldırılarının etkilerini analiz etmek için RPL (Routing Protocol for Low-Power and Lossy Networks) tabanlı bir yöntem kullanılmıştır. Metot bölümünde, ağ trafiği ve güç tüketimi analizleri için Contiki işletim sistemi ve Cooja simülatörü kullanılarak çeşitli senaryolar gerçekleştirilmiştir. Bu senaryolar tekli ve çoklu saldırganlar tarafından yapılan flooding saldırılarını kapsamaktadır. Saldırılar sırasında ağ trafiğinin yoğunluğu, paket kaybı, düğüm güç tüketimi gibi parametreler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma kapsamında yapılan simülasyonlarda, flood saldırılarının IoT ağları üzerindeki etkileri, saldırı öncesi ve saldırı sırasındaki durumlar karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, saldırı sırasında düşük güç modu (LPM) kullanımının azaldığını ve CPU kullanımının arttığını göstermektedir. Bu durum, düğümlerin saldırıya yanıt olarak daha fazla işlem yapmak zorunda kaldığını ve enerji tüketimlerinin önemli ölçüde arttığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, radyo dinleme ve yayın faaliyetlerinin de saldırı sırasında arttığı, bu durumun ağ trafiğinde bir yoğunlaşma ve enerji tüketiminde bir artışa neden olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçları, flood saldırılarının IoT cihazlarının güç tüketimi üzerinde olumsuz etkiler yarattığını ve ağın genel performansını düşürdüğünü göstermektedir. Bu bulgular, IoT sistemlerinin siber saldırılara karşı savunmasızlığını vurgulamakta ve bu tür saldırılara karşı daha etkili güvenlik önlemlerinin geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, RPL tabanlı ağlarda enerji verimliliğini optimize etmek ve flood saldırılarına karşı daha dirençli hale getirmek için yeni algoritmalar ve teknikler önerilmektedir. Bu çalışma, IoT ağlarının güvenliğini artırma ve enerji verimliliğini sağlama konularında literatüre önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, an RPL (Routing Protocol for Low-Power and Lossy Networks) based method is used to analyse the impact of flooding attacks on IoT devices. In the method section, various scenarios have been implemented using the Contiki operating system and the Cooja simulator for network traffic and power consumption analysis. These scenarios include flooding attacks by single and multiple attackers. During the attacks, parameters such as network traffic density, packet loss and node power consumption were analysed in detail. The simulations performed in the research analyse the impact of flooding attacks on IoT networks by comparing the conditions before and during the attack. The results show that Low Power Mode (LPM) usage decreases and CPU usage increases during the attack. This indicates that nodes have to perform more processing in response to the attack and their energy consumption increases significantly. It was also found that radio listening and broadcasting activities also increased during the attack, resulting in network traffic congestion and increased energy consumption. The results of the study show that flood attacks have a negative impact on the power consumption of IoT devices and degrade the overall performance of the network. These findings highlight the vulnerability of IoT systems to cyber-attacks and the need to develop more effective security measures against such attacks. In this context, new algorithms and techniques are proposed to optimise the energy efficiency of RPL-based networks and make them more resilient to flood attacks. This study provides important contributions to the literature on improving the security and energy efficiency of IoT networks.