Silivri merkezde yaşayan 6 ay- 6 yaş arası çocuklarda asemptomatik kurşun zehirlenmesi prevelansı - Bir epidemiyolojik çalışma
Asymptomatic lead intoxication prevalance among 6 months, 6 years old children in city center of Silivri - An epidemiological study
- Tez No: 88397
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE KAYPMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
6.02ET Amaç: Silivri merkezde yaşayan, herhangi bir belirtisi olmayan sağlıklı 6 ay-6 yaş grubu çocuklarda asemptomatik kurşun zehirlenmesi prevalansının belirlenmesi ve kan kurşun düzeyini etkileyen risk faktörlerinin araştırılması. Materyal ve metod: Şubat-Mart 1999 tarihlerinde, Silivri merkezde bulunan 3 sağlık ocağı ve 1 kreşin kayıtlarında bulunan 6 ay-6 yaş arası çocuklar arasından basit rastgele örnekleme yöntemiyle belirlenen 178 çocuk çalışmaya alındı. Kurşun zehirlenmesi için olası risk faktörlerini belirlemeye yönelik düzenlenen anket formları dolduruldu. Çocukların kan kurşun düzeyleri atomik absorbsiyon spektrofotometre yöntemi ile ölçüldü. Anemi durumunu belirlemek için eritrosit sayısı, hemoglobin, hematokrit, ortalama eritrosit hacmi ölçüldü. Anemi belirlenen çocukların serum demir, demir bağlama kapasitesi ve ferritin düzeylerine bakıldı. Bulgular: Çocukların % 47,8'i kız, % 52,2'si erkekti, yaş ortalamaları 40 ± 19 ay idi. Ortalama kan kurşun düzeyi 23,40 ± 11,48 ng/dl olarak belirlendi. Çocukların kan kurşun düzeylerinin dağılımı incelendiğinde; 45 jng/dl'nin üzerinde kan kurşun düzeyi yoktu. %16,9'unun kan kurşun düzeyi
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim Of The Study: Aim of this study was to observe the risk factors that effect the blood lead level and to find out the asymptomatic lead intoxication prevalance in 6 months-6 years old healthy children who have no symptoms and live at the city center of Silivri. Methods: 178 healthy children who were 6 months- 6 years old and recorded at the files of three primary health center and one children preschool center at Silivri were included in the study with simple randomized samples at a time period of February and March 1999. The charts that were designed up to explore the risk factors of lead intoxication were filled out by the physicians. The blood lead levels of children were measured by atomic absorption spectrometer. For the detection of anemia, hemoglobine, hematocrite, erytrocyte numbers and volumes were measured. Serum levels of iron, iron binding capacity and ferritin were measured for the anemic children. Results : 47.8 % of children were females and 52.2 % of children were males with the mean age of 40 ± 19 months. Mean blood lead level was 23.40 ± 1 1.48 ug/dl. When looked upon the blood Pb levels of children there were not any greater than 45 ug/dl. Blood Pb level was < 9 ug/dl in 16.9 % of children, 15-19 ug/dl in 9.6 % and 20-44 ug/dl in 65.2 %, respectively. 83.2 % of children had blood lead levels greater than 10 ug/dl which was higher than the upper level. Anemia was observed in 42 ( 23.6 % ) children. There were no anemia observed in children between 61-72 months old. Frequency of anemia 72was higher in 6-24 months old children than the other age groups ( x^o.SI, p < 0.001 ). There were no difference between the sexes with respect to the frequency of anemia. The reason of anemia for 31 ( 86.1 % ) children were low iron levels. There were no statistical difference between the blood lead levels and the probable risk factors as; age groups, sex, anemia, pica, sociocultural level of parents, persons working at risk group occupations in family, peeling or chipping paint at home, remodeling at home and traffic jam- Conclusion : These results show that asymptomatic lead intoxication has a great importance at Silivri. It is necessary to find out the risk factors with more detailed researches and blood lead levels besides environmental analyses and Urgent measures are needed to take into account. 73 *JÜ*0SB*gE?Î0g&