Sivas ili merkezindeki aile hekimlerinin takviye edici gıdalara yaklaşımının değerlendirilmesi
Evaluation of family physicians' approach to dietary supplements in the centre of Si̇vas province
  1. Tez No: 883981
  2. Yazar: MEDİNE PENÇEÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELTEKİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamızda, Sivas ili merkezde görev yapan aile hekimlerinin takviye edici gıdaları (TEG) hastalarına önerme durumlarını, kendilerine kullanım prevalansları; takviye edici gıda öneren aile hekimlerinin bu konuda tutum ve davranışlarını, takviye edici gıda bilgi düzeyi farkındalıklarını belirlemeyi amaçladık. Kesitsel bu araştırmada, aile sağlığı merkezlerinde (ASM) çalışan hekimler (n=127) ile, asm koşullarında, yüz-yüze görüşülerek veri toplanmıştır. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Etik Kurulu'ndan (21.09.2023/2023-09/47), Sivas İl Sağlık Müdürlüğü'nden araştırma izinleri, katılımcılardan da bilgilendirilerek onamları alınmıştır. Çalışma verilerinin analizi SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Tanımlayıcı analizler için frekans dağılımları ve yüzdeler hesaplanmıştır, ortalamalar standart sapma değerleri ile ortancalar minimum-maksimum değerleri ile birlikte gösterilmiştir. Kategorik değişkenlerde bağımsız gruplar arasındaki ilişki Ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. Gerekli durumlarda Yates düzeltmesi ve Fisher testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to determine the status of family physicians working in the centre of Sivas province recommending dietary supplements to their patients, the prevalence of their use, the attitudes and behaviours of family physicians recommending dietary supplements, and their awareness of dietary supplement knowledge. In this cross-sectional study, data were collected by face-to-face interviews with physicians (n=127) working in family health centres (FHC) under FHC conditions. Research permissions were obtained from Sivas Cumhuriyet University Ethics Committee (21.09.2023/2023-09/47) and Sivas Provincial Health Directorate, and informed consent was obtained from the participants. The analysis of the study data was performed using SPSS 25.0 statistical package programme. Frequency distributions and percentages were calculated for descriptive analyses, means were shown with standard deviation values and medians with minimum-maximum values. The relationship between independent groups in categorical variables was evaluated by Chi-square test. Yates correction and Fisher test were used when necessary.