Ortodontik veya estetik amaçlı dental tedavi gören ve görmeyen bireylerin gülümseme estetiği algısının değerlendirilmesi
Evaluation of perception of smile aesthetics of individuals who have orthodontic or aesthetic purposes and those who have not seen
  1. Tez No: 883985
  2. Yazar: AYSEMANUR ÖZYALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Gülümseme, sosyal ve profesyonel hayatta önemli bir faktördür. Toplumda gülümseme estetiğinde algıyı etkileyen faktörler mevcuttur. Bunlardan biri de dental tedavi deneyimidir. Çalışmamızda dental tedavi deneyimi olan ve olmayan meslek dışı bireylerin estetik algısının değerlendirilmesi ve ortodontistlere hasta memnuniyetini artırma noktasında fikir vermesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Kadın bireyden elde edilen poz gülümseme fotoğrafı üzerinde dijital olarak orta hat, mandibular kesici görünümü, lateral kesici diş gingival seviyesi, gülümseme arkı, oklüzal kant, gülümseme çizgisi, orta hat diasteması, lateral kesici diş insisal seviyesinde farklılıklar yapılarak yeni fotoğraflar oluşturulmuştur. Bu fotoğraflar estetik amaçlı dental tedavi gören ve görmeyen bireyler tarafından VAS skalası ile değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler yaş ve cinsiyete göre de incelenmiştir Bulgular: MIG-1 ve MIG-2 skorlamasında dental tedavi deneyimi olan grup daha yüksek puan vermiştir (p=0,005, p=0,017).
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to evaluate the aesthetic perception of lay individuals with and without dental treatment experience and to give orthodontists an idea about increasing patient satisfaction. Material and Method: A posed smile photograph of a woman's mouth and teeth is digitally modified by creating changes at different levels in the midline, mandibular incisor view, lateral incisor gingival level, smile arc, occlusal cant, smile line, midline diastema, lateral incisor incisal level. photographs were obtained. These photographs were evaluated with the VAS scale by individuals who received and did not receive dental treatment for aesthetic purposes. The data obtained were also examined according to age and gender. Results: In MIG-1, MIG-2 scoring, the group with dental treatment experience gave significantly higher scores (p = 0.005, p = 0.017).