Genç elit futbolcuların sıvı tüketim ve hidrasyon durumlarının değerlendirilmesi
Assessment of fluid intake and hydration status in young elite football players
- Tez No: 883984
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ WIDA SIMZARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yapılan bu çalışmada, genç futbolcuların beslenme ve sıvı tüketimi alışkanlıklarıyla ve hidrasyon durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Aralık 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 15 yaşında 30 erkek, 16 yaşında 29 erkek, 17 yaşında 34 erkek ve 18 yaşında 28 erkek dağılımında 121 elit genç futbolcu üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada genç futbolcuların demografik bilgilerini, bir diyetisyenden danışmanlık alıp almadıklarını, sıvı tüketimi ile ilgili bilgi seviyelerini ve sıvı tüketim alışkanlıklarını belirlemek amacıyla yüz yüze görüşme yöntemiyle anket formu kullanılmıştır. Çalışmaya katılan genç futbolcuların antropometrik ölçümleri ve idrar analizleri araştırmacı tarafından yapılıp kaydedilmiştir. Genç futbolcuların %69,42'sinin daha önce beslenme ve sıvı eğitimi/önerisi aldığı, %30,58'inin ise almadığı belirlenmiştir. Eğitim/öneri alanların %74,71'i diyetisyenden, %12,64'ü ise başka kaynaklardan bilgi almıştır. Beslenme eğitimi alma ve eğitim aldığı kişi durumu yaşa göre anlamlı bir farklılık gösterdiği (p0,05). Genç futbolcuların izin gününden, antrenman gününden ve müsabaka gününden sonraki ilk idrara çıkışın idrar rengi skalası değerlendirilmiştir. Müsabaka günlerinde, 15 yaş grubundaki genç futbolcuların %36.7'sinin, 16 yaş grubundaki genç futbolcuların %34.5'inin, 17 yaş grubundaki genç futbolcuların %38.2'sinin ve 18 yaş grubundaki genç futbolcuların %28.6'sının öhidrasyon durumunda olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar, yaş gruplarına göre incelendiğinde her üç durumda da istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to determine the hydration status and dietary and fluid consumption habits of young football players. The study was conducted between December 2023 and April 2024 with the participation of 121 elite young male football players who voluntarily agreed to participate, including 30 aged 15, 29 aged 16, 34 aged 17, and 28 aged 18. The demographic information of the young football players, whether they received consultancy from a dietitian, their level of knowledge about fluid consumption, and their fluid consumption habits were determined using a questionnaire administered through face-to-face interviews. The anthropometric measurements and urine analyses of the young football players were conducted and recorded by the researcher. It was found that 69.42% of the young football players had previously received nutrition and fluid education/recommendations, while 30.58% had not. Among those who received education/recommendations, 74.71% received information from a dietitian, while 12.64% obtained information from other sources. It was determined that receiving nutrition education and the source of this education showed a significant difference according to age (p0.05). The urine color scale of the first urine voided after rest days, training days, and match days was evaluated. On match days, it was determined that 36.7% of the 15-year-old group, 34.5% of the 16-year-old group, 38.2% of the 17-year-old group, and 28.6% of the 18-year-old group were in a state of euhydration. The results did not show a statistically significant difference in any of the three situations when examined according to age groups (p>0.05).