Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliğine başvuran 45 yaş ve üstü bireylerde kardiyovasküler risk faktörlerinin değerlendirilmesi ve risk skorlaması
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliğine başvuran 45 yaş ve üstü bireylerde kardiyovasküler risk faktörlerinin değerlendirilmesi ve risk skorlamasi
  1. Tez No: 884009
  2. Yazar: EBRU ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar dünyada ve ülkemizde en önemli mortalite ve morbidite nedenlerindendir. DSÖ verilerine kardiyovasküler hastalık nedeniyle 2019'da tahminen 17,9 milyon ölüm gerçekleşmiştir ve bu tüm küresel ölümlerin %32'sini oluşturmaktadır. Bu çalışmamızın amacı Eskişehir-Osmangazi-Üniversitesi-Sağlık, Uygulama ve Araştırma-Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 45 yaş ve üstü bireylerde SCORE-2 ve TKD'nin risk skorlama sistemini kullanarak risk değerlendirilmesi yapılması, yüksek-çok yüksek riskli bireylerin önceden belirlenmesi ve yüksek-çok yüksek riskli bireylere uygulanacak tedavi ile kardiyovasküler olayların önlenmesi ve azaltılmasını sağlamaktır. Araştırma,-Eskişehir-Osmangazi- Üniversitesi-Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi-Aile-Hekimliği-Polikliniğinde 31.10.2023-28.02.2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma-tanımlayıcı-tipte- kesitsel-bir-çalışmadır. Katılımcılar TKD risk değerlerine göre sınıflandırıldığında, %61,6'sının (n=80) düşük riskli, %29,2'sinin (n=38) orta riskli ve %9,2'sinin (n=12) yüksek riskli olduğu görülmüştür. Katılımcılar SCORE-2 risk değerlerine göre sınıflandırıldığında, %22,3'ünün (n=29) düşük-orta riskli, %43,9'unun (n=57) yüksek riskli ve %33,8'inin (n=44) çok yüksek riskli olduğu görülmüştür. Aile hekimliği diğer kronik hastalıklarda olduğu gibi KVH risk düzeyinin belirlenmesi ve bu hastalıkların önlenmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Aile hekimleri, KVH risk faktörlerini belirleyip, kişilere sağlıklı beslenme, egzersiz yapma, sigara ve alkolü bırakma gibi davranışların geliştirilmesinde rehberlik etmektedir. Ayrıca birinci basamak sağlık kuruluşlarında yapılan periyodik sağlık taramaları ile farkındalığın artırılması DM, HT, HL ve KVH gelişiminin önlenmesi ve kontrol altına alınmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are one of the most important causes of mortality and morbidity in the world and in our country. According to WHO data, there were an estimated 17.9 million deaths due to cardiovascular disease in 2019, accounting for 32% of all global deaths. The aim of this study is to perform risk assessment using SCORE-2 and TKD's risk scoring system in individuals aged 45 and over who applied to Eskişehir Osmangazi University Health, Practice and Research Hospital Family Medicine Polyclinic. The aim is to prevent and reduce cardiovascular events through treatment applied to high risk individuals after risk assessment. The research was conducted at Eskişehir Osmangazi University Health Practice and Research Hospital Family Medicine Polyclinic between 31.10.2023- 28.02.2024. The research is a descriptive-type cross-sectional study. The research is a descriptive type cross sectional study. When the participants were classified according to their TKD risk values, 61.6% (n = 80) were found to be low risk, 29.2% (n = 38) were medium risk, and 9.2% (n = 12) were high risk. When participants were classified according to SCORE-2 risk values, 22.3% (n = 29) were at low-medium risk, 43.9% (n = 57) were at high risk and 33.8% (n = 44) were at high risk. It was found to be very high risk. Family medicine has a very important place in determining the CVD risk level and preventing these diseases, as in other chronic diseases. Family physicians identify CVD risk factors and guide people in developing behaviors such as healthy eating, exercising, and quitting smoking and alcohol. In addition, increasing awareness through periodic health screenings in primary health care institutions contributes to the prevention and control of the development of Diabetes mellitus, Hypertension, Hyperlipidemia and CVD.