Commercialization of agricultural production in the eighteenth-century Ottoman Empire: Property acquisition and local notables
18. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nda tarımsal üretimin ticarileşmesi: Mülk edinimi (tasarruf-temellük) ve yerel güç sahipleri
  1. Tez No: 884010
  2. Yazar: BEDİRHAN LAÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERGENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu tez, on sekizinci yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nda tarımsal ilişkilerin dönüşümünü ve bu dönüşümün Güney Balkanlar ve Batı Anadolu hinterlandında tarımsal üretimin ticarileşmesi üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Kentsel-kırsal ticaret yapısı ile dış ve iç talep düzeyindeki değişikliklerden etkilenen imparatorluk çapında bir gelişme olarak yasadışı/yasak buğday ticaretinin büyümesinin imparatorluk buğday politikasını kademeli olarak yeniden şekillendirdiği süreci incelemektedir. Toprak mülkiyetindeki değişimleri ve yerel elitlerin ortaya çıkışını ve konsolidasyonunu çiftlikler bağlamında ele almaktadır. Bu da on beşinci yüzyılın sonlarından on sekizinci yüzyılın ikinci yarısına kadar Karaferye'deki toprak mülkiyeti ve yerel elit olgularının kapsamlı bir prosopografik çalışmasıyla gerçekleştirilmiştir. Analiz, on sekizinci yüzyıla gelindiğinde, Selanik vilayetine, özellikle de hinterlandına ve Batı Anadolu'da Bergama'ya da odaklanarak çiftlik yatırımları ve yasadışı buğday ticareti bağlamlarında genişletilmiştir. Bu mikro düzeydeki inceleme, toprak mülkiyetindeki eş zamanlı değişimlerin sürekliliklerinin gözlemlenmesine ve vergilendirme uygulamalarındaki değişimlerin kırsal borçluluk ve emek biçimleri üzerindeki etkisini farklı bölgeleri karşılaştırarak analiz etmeye olanak tanımaktadır. Yatırımcı yerel elitlerin ve eşrafın ekonomik girişimleri sonucu genişleyen çiftlik piyasasının ve doğrudan buğday alımlarının ölçeğinin büyümesinin sonucunda buğdayın yasadışı ticaret yoluyla metalaşmasına yol açtığını ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes the transformation of agrarian relations and their impact on the commercialization of agricultural production in the Ottoman Empire during the eighteenth century in the southern Balkans and western Anatolian hinterlands. It examines the process by which the growth of the illicit wheat trade as an empire-wide development, influenced by changes in the urban-rural trade structure and the level of foreign and domestic demand, gradually reshaped imperial wheat policy. It examines shifts in land tenure and the emergence and consolidation of local elites in the context of landed-estate agriculture. This is achieved through a comprehensive prosopographical study of land tenure and local elite phenomena in Karaferye from the late fifteenth to the second half of the eighteenth century. By the eighteenth century, the analysis is extended also to the Selanik province, with a special focus on Selanik hinterland and in western Anatolia to Bergama in the context of çiftlik investments and illicit wheat trade. This micro-level examination allows for the observation of concurrent changes and continuities in land tenure and the impact of shifts in taxation practices on rural indebtedness and on the labor forms in different regions. It is argued that the growth of the çiftlik market and direct purchases, facilitated by the economic incentives of investor local elites and notables, led to the commodification of wheat through the illicit trade.