Obtaining biogas from Mediterranean pine tree (Pinus pinea) seed shell and plastic catalyst seed shell mixture with pyrolysis process
Akdeniz çam ağacı (Pinus pinea) tohum kabuğundan ve plastik katalizör tohum kabuğu karışımından piroliz işlemi ile biyogaz elde edilmesi
- Tez No: 884013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERİNÇ ULUDAMAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, akdeniz çam ağacı tohum kabuğu biyokütlesi ile polietilen katalizörünün pirolizi sonrası ortaya çıkan hidrojen ve metan gazı potansiyelinin araştırılmasını ortaya koymaktadır. Çalışmada öncelikle polietilen malzemelerin viskozitesi, yoğunluğu ve gazdan arınma noktası belirlendi. Tohum kabukları tedarik edilerek piroliz işlemi için ayıklandı. Tohumlar, belirlediğimiz oranlarda katalizör olarak seçilen polietilen malzemeler ile karıştırıldı. Piroliz, 600 °C sıcaklıkta, 50 °C/dakika hızında gerçekleştirildi. Elde edilen gazlar gaz kromatografi cihazı ile analiz edildi. Deneylerin son aşamasında optik mikroskop altında katı kalıntılar gözlemlendi ve mikro yapıları da incelendi. Sonuçlar, akdeniz çamı çekirdeği kabuğu biyokütlesinin ve bunun düşük yoğunluklu polietilen ile karışımının metan ve hidrojen gazları üretebileceğini gösterdi. En düşük viskozite değerlerinden (0,45 gr/10 dk.) ve en yüksek yoğunluk değerlerinden (0,950 gr/cm3) birine sahip olan M8 katalizörü en yüksek metan ve hidrojen gazı verimini sağlamıştır. Piroliz deneylerinde Akdeniz çam ağacı tohum kabuğu biyokütlesinden %38,44 CH4, %19,50 CO2 ve %42,06 H2 gazları elde edilmiştir. Ayrıca biyokütlenin CO2 emisyon değerleri hesaplanmış ve DEFRA değerleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışma, piroliz işlemi yoluyla hidrojen ve metan elde edilebildiğinden, akdeniz çam ağacı tohum kabuğunun yeni bir biyokütle kaynağı olarak sınıflandırılabileceğini ve içten yanmalı motorlar için fosil bazlı yakıtlara alternatif yakıt potansiyeline sahip olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study reveals the investigation of the hydrogen and methane gas potential resulting from the pyrolysis of Mediterranean pine tree seed coat biomass and polyethylene catalyst. In the study, firstly, the viscosity, density and degassing point of polyethylene materials were determined. Seed shells were supplied and sorted for the pyrolysis process. The seeds were mixed with polyethylene materials selected as catalysts in the proportions we determined. Pyrolysis was carried out at a temperature of 600 °C at a rate of 50 °C/min. The obtained gases were analyzed with a gas chromatography device. In the final stage of the experiments, solid residues were observed under an optical microscope and their microstructures were also examined. The results showed that mediterranean pine core bark biomass and its blend with low-density polyethylene could produce methane and hydrogen gases. The M8 catalyst, which has one of the lowest viscosity values (0.45 g/10 min.) and the highest density values (0.950 g/cm3), provided the highest methane and hydrogen gas yield. In pyrolysis experiments, 38.44% CH4, 19.50% CO2 and 42.06% H2 gases were obtained from the Mediterranean pine tree seed coat biomass. Additionally, CO2 emission values of biomass were calculated and compared with DEFRA values. The study showed that since hydrogen and methane can be obtained through the pyrolysis process, mediterranean pine tree seed husk can be classified as a new biomass source and has potential as an alternative fuel to fossil-based fuels for internal combustion engines.