Nationalism, populism, and global governance: An inquiry into ideological tensions and normative challenges
Milliyetçilik, popülizm ve küresel yönetim: İdeolojik gerilimler ve normatif zorluklar üzerine bir inceleme
- Tez No: 884014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT UZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırma, milliyetçilik ve popülizmin küresel yönetişim üzerindeki derin etkilerini inceliyor ve bu ideolojilerin uluslararası işbirliği ve yönetişim normlarına nasıl meydan okuduğunu ele alıyor. Milliyetçilik, ulusal egemenlik ve kimliğe vurgu yaparak, genellikle uluslararası işbirliği ve entegrasyonu savunan küreselcilik ilkeleriyle çelişir. Popülizm ise, algılanan elit yolsuzluğa karşı“sıradan insanlar”lehine hitap ederek, ulusal çıkarları küresel taahhütlerin önüne koyarak bu dinamiği daha da karmaşık hale getirir. Milliyetçilik ve popülizmin bu yeniden yükselişi, küresel yönetişim kurumlarının etkinliği ve meşruiyeti üzerinde önemli etkiler doğurmakta ve çeşitli küresel sorunları etkilemektedir. Bu çalışmayı yönlendiren ana araştırma sorusu şudur:“Milliyetçilik ve popülizm küresel yönetişimin dinamiklerini nasıl etkiler ve hangi normatif zorluklar ve etik ikilemler ortaya çıkarır?”Bu soruyu yanıtlamak için çalışma birkaç özel amacı takip etmektedir. İlk olarak, milliyetçilik ve popülizmi tanımlamak ve kavramsallaştırmak, bu ideolojilerin temel özelliklerini ve çağdaş siyasetteki tezahürlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu, bu ideolojilerin teorik temellerini ve çeşitli siyasi bağlamlardaki pratik uygulamalarını anlamak için kapsamlı bir literatür taramasını içerir. Ayrıca, çalışma milliyetçilik ve popülizmin küresel ölçekte yükselişini tetikleyen sosyo-ekonomik, kültürel ve siyasi faktörleri analiz eder. Bu analiz, bu hareketlerin arkasındaki ekonomik güvencesizlik, kültürel kaygılar, siyasi dışlanma ve sosyal değişim gibi çeşitli motivasyonları vurgular. Bu sürücüleri inceleyerek, çalışma milliyetçilik ve popülizmin neden farklı bölgelerde ivme kazandığını kapsamlı bir şekilde anlamayı sağlar. Bir diğer önemli amaç, uluslararası örgütler, anlaşmalar ve normlar dahil olmak üzere küresel yönetişim yapılarına genel bir bakış sağlamaktır. Çalışma, bu yapıların zaman içindeki gelişimini ve uluslararası düzeni sürdürmedeki ve küresel zorluklarla başa çıkmadaki rollerini araştırır. Bu bölüm aynı zamanda, bu yapıların meşruiyetini ve etkinliğini sorgulayan milliyetçi ve popülist duygular karşısında karşılaştıkları doğuştan gelen zorlukları da tartışır. Milliyetçilik, popülizm ve küresel yönetişimin kesişimi, bu araştırmanın kritik bir odak noktasıdır. Çalışma, milliyetçi ve popülist ideolojilerin küresel yönetişim forumlarındaki ve müzakerelerindeki devlet davranışını nasıl etkilediğini inceler. Bu hareketlerin uluslararası işbirliği üzerindeki etkisini, özellikle iklim değişikliği, göç ve ekonomik küreselleşme gibi alanlarda değerlendirir. Bu kesişimleri inceleyerek, araştırma milliyetçilik ve popülizmin küresel yönetişim süreçlerini nasıl bozabileceğini veya yeniden şekillendirebileceğini vurgular. Milliyetçi ve popülist hareketlerin ortaya çıkardığı normatif zorluklar ve etik ikilemler de kapsamlı bir şekilde incelenir. Bu hareketler, çoğulculuk, azınlık hakları ve siyasi katılım gibi demokratik ilkelerle sıklıkla çelişir. Çalışma, milliyetçi ve popülist ideolojilerin bu ilkeleri nasıl zayıflatabileceğini, dışlayıcı ve bölücü politikalarla sonuçlanabileceğini tartışır. Aynı zamanda, bu ideolojilerin küresel yönetişim ve uluslararası işbirliği bağlamında ortaya çıkardığı etik hususları da ele alır. Örnek olay incelemeleri, bu araştırmanın ayrılmaz bir parçasını oluşturur ve milliyetçi ve popülist hareketlerin küresel yönetişim dinamikleri üzerinde önemli etkiler yarattığı belirli ülkeleri ayrıntılı olarak analiz eder. Seçilen örnek olaylar, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Macaristan'dır. Her bir örnek olay, milliyetçi/popülist hareketler, iç siyaset ve küresel yönetişim süreçleri arasındaki etkileşimlere odaklanır. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri'nin analizi, Trump yönetiminin Paris Anlaşması'ndan çekilmesini ve bunun küresel iklim yönetişimi üzerindeki etkilerini inceler. Birleşik Krallık'ta çalışma, Brexit'e ve bunun Avrupa Birliği ve küresel ticaret üzerindeki etkisine odaklanır. Brexit hareketini tetikleyen milliyetçi duyguları ve ardından Birleşik Krallık ile AB'nin ilişkilerini yeniden tanımlamada karşılaşılan zorlukları tartışır. Macaristan örneği, Viktor Orbán'ın politikalarını ve bunların özellikle göç ve demokratik normlar açısından Avrupa Birliği üzerindeki etkilerini araştırır. Milliyetçi ve popülist hareketlerin ortaya çıkardığı zorluklara karşı küresel yönetişim kurumlarının tepkileri de eleştirel bir şekilde incelenir. Çalışma, uluslararası örgütlerin ve çok taraflı anlaşmaların bu zorluklara nasıl yanıt verdiğini değerlendirir, etkinliklerini ve iyileştirme alanlarını belirler. Bu kurumların milliyetçilik ve popülizmin yükselişine yanıt olarak kullandığı çeşitli stratejileri, diplomatik çabalar ve politika ayarlamaları gibi tartışır. Araştırma ayrıca milliyetçi ve popülist kaygılar ile küresel yönetişim hedeflerini uzlaştırmaya yönelik potansiyel stratejileri de keşfeder. Bu, bu kaygıları ele almak ve işbirliğini teşvik etmek için diyalog ve diplomasinin rolünü incelemeyi içerir. Çalışma, ulusal çıkarlar ile küresel taahhütler arasındaki boşluğu kapatmayı başaran başarılı diplomatik çabaların örneklerini vurgular. Politika tavizleri, bir diğer önemli odak alanıdır. Araştırma, hem milliyetçi/popülist kaygıları hem de küresel yönetişim hedeflerini ele alabilecek potansiyel politika ayarlamalarını tartışır. Müzakere edilmiş anlaşmalar ve pratik çözümleri inceleyerek, ulusal egemenlik ile küresel sorumlulukları dengelemeye yönelik yollar belirlemeyi amaçlar. Dahil edici yönetişim, küresel yönetişim kurumlarını daha çeşitli perspektifleri temsil eden daha kapsayıcı hale getirmenin önemli bir stratejisi olarak vurgulanır. Çalışma, milliyetçi ve popülist varlıkların küresel diyaloglara katılımını artırmaya yönelik girişimleri tartışır, endişelerinin dile getirilmesini ve ele alınmasını sağlar. Bu yaklaşım, daha kapsayıcı ve etkili bir küresel yönetişim sistemini teşvik etmeyi amaçlar. Eğitim ve savunuculuk, milliyetçiliğin ve popülizmin yükselişini hafifletmede hayati bir rol oynar. Çalışma, küresel vatandaşlığı ve işbirliğini teşvik etmede eğitim programlarının ve halk savunuculuğu kampanyalarının rolünü inceler. Milliyetçi ve popülist anlatıları karşı koymaya ve daha kapsayıcı bir küresel perspektif teşvik etmeye yardımcı olan başarılı girişim örneklerini vurgular. Son olarak, araştırma, milliyetçi ve popülist hareketlerin ortaya çıkardığı zorluklara daha iyi yanıt verebilmek için potansiyel kurumsal reformları önerir. Yapısal değişiklikler, artırılmış hesap verebilirlik ve daha fazla şeffaflık için önerileri tartışır. Bu reformlar, bu kurumların çağdaş küresel siyasetin karmaşıklıklarını daha iyi ele almalarını sağlamak için meşruiyetlerini ve etkinliklerini güçlendirmeyi amaçlar. Sonuç olarak, bu araştırma, milliyetçilik ve popülizmin küresel yönetişim üzerindeki etkisini kapsamlı bir şekilde analiz eder. Bu hareketlerin uluslararası işbirliği ve demokratik ilkelere nasıl meydan okuduğunu vurgular ve uzlaşma için pratik stratejiler keşfeder. Çalışmanın bulguları, ulusal çıkarlarla küresel sorumlulukları dengeleme çabalarının önemini ve daha kapsayıcı ve etkili bir küresel yönetişim sistemi teşvik etmenin gerekliliğini vurgular. Gelecek araştırmalar, uzun vadeli etkiler, dijital medyanın rolü ve ekonomik politikaların ve insan haklarının kesişimleri üzerinde odaklanmalıdır. Bu karmaşık konuların anlaşılmasını ilerleterek, milliyetçilik ve popülizmin küresel yönetişim bağlamında sunduğu zorlukları ve fırsatları daha iyi yönetebiliriz.
Özet (Çeviri)
This research explores the significant influence of nationalism and populism on the dynamics of global governance. The central research question investigates how these ideologies impact global governance structures and the normative challenges and ethical dilemmas they present. To address this, the study begins by defining and conceptualizing nationalism and populism, outlining their core features and examining their manifestations in contemporary politics. The rise of these movements is attributed to various socio-economic, cultural, and political factors, which are thoroughly analyzed to provide a comprehensive understanding of their drivers and dynamics. The research then shifts focus to the field of global governance, providing an overview of its structures and dynamics, including international organizations, treaties, and norms. The challenges posed by nationalist and populist movements to the effectiveness and legitimacy of global governance institutions are critically examined. This section highlights how these movements question the foundations of global cooperation, emphasizing national sovereignty and often undermining multilateral efforts. A key part of the study explores the intersections between nationalism, populism, and global governance. It delves into how these ideologies influence state behavior in global forums and negotiations, and assesses their impact on pressing global issues such as climate change, migration, and economic globalization. The normative challenges posed by these movements to democratic principles, including pluralism, minority rights, and political participation, are also examined. Additionally, the study discusses the ethical dilemmas associated with nationalist and populist ideologies in the context of global governance and international cooperation. Through detailed case studies of the United States, the United Kingdom, and Hungary, the research provides in-depth analyses of how nationalist and populist movements have impacted global governance dynamics in specific countries. These case studies focus on the interactions between these movements, domestic politics, and global governance processes, offering concrete examples of the broader trends discussed. The responses of global governance institutions to the challenges posed by nationalist and populist movements are also explored. The study examines how international organizations and multilateral agreements have addressed these challenges and identifies potential strategies for reconciling nationalist and populist concerns with global governance goals. This includes discussions on dialogue, diplomacy, and compromise. In conclusion, the research summarizes the main findings and their implications for understanding the relationship between nationalism, populism, and global governance. It offers policy recommendations for addressing the challenges posed by these ideologies and suggests potential avenues for future research. These recommendations aim to provide a roadmap for policymakers and global governance practitioners to navigate the complex landscape shaped by the rise of nationalism and populism.