Eğitim fakültesi öğrencilerinde yaşam bağlılığının otantiklik ve amaçlar için mücadele ile ilişkisi
The relationship of life engagement with authenticity and goal striving in faculty of education students
  1. Tez No: 884092
  2. Yazar: İLKER ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada eğitim fakültesi öğrencilerinde yaşam bağlılığının otantiklik ve amaçlar için mücadele ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada eğitim fakültesi öğrencilerinin yaşam bağlılığının çeşitli demografik değişkenlere göre incelenmesi, katılımcıların otantiklik ve amaçlar için mücadele düzeylerinin yaşam bağlılığını ne derecede yordadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışmada; Yaşam Bağlılığı Ölçeği, Otantiklik Ölçeği, Amaçlar için Mücadele Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenimine devam eden 212 kadın, 51 erkek, toplam 263 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizi; bağımsız gruplar t-testi, pearson korelasyon analizi testi ve çoklu doğrusal regresyon analizi ile gerçekleştirilmiştir. Cinsiyet, okulu sevme/sevmeme algısı, genel çerçevede mutlu bir yaşam sürme/sürmeme algısı değişkenlerinin yaşam bağlılığına göre farkılaşıp farklılaşmadığını analiz etmek amacıyla t-testi yapılmıştır. Bulgulara göre; yaşam bağlılığı cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Okulu seven katılımcıların yaşam bağlılıkları okulu sevmeyenlere göre anlamlı bir şekilde daha yüksektir. Genel çerçevede mutlu bir yaşam süren katılımcıların yaşam bağlılıkları sürmeyenlere göre anlamlı bir şekilde daha yüksektir. Korelasyon analizinden elde edilen bulgulara göre; yaşam bağlılığı otantiklik ve amaçlar için mücadele değişkenleri ile pozitif yönde anlamlı ilişkiye sahiptir. Ayrıca yaşam bağlılığı, otantiklik ölçeğinin alt boyutları olan kendine yabancılaşma, dış etkileri kabullenme ve otantik yaşam ile yüksek düzeyde anlamlı ilişkiye sahiptir. Yaşam bağlılığı; amaçlar için mücadele ölçeğinin alt boyutları olan mücadele etme, mücadeleyi bırakma ve amaca bağlanma ile yüksek düzeyde anlamlı ilişkilere sahiptir. Yapılan çoklu doğrusal regresyon analizine göre; otantiklik ve amaçlar için mücadele değişkenleri birlikte, yaşam bağlılığı toplam varyansının %43'ünü açıklamaktadır. Otantiklik ve amaçlar için mücadele bağımsız değişkenleri yaşam bağlılığını pozitif yönde anlamlı şekilde yordamaktadır. Elde edilen bulgular literatüre göre tartışılmış, sınırlılıklar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between life engagement with authenticity and goal striving in education faculty students was examined. The aim of the study was to examine the life engagement of education faculty students according to various demographic variables and to examine to what extent the participants' levels of authenticity and goal striving predict life engagement. In this direction, in the study; Life Engagement Scale, Authenticity Scale, Goal Striving Scale and Personal Information Form were used. The sample of the research consists of 212 female and 51 male, a total of 263 undergraduate students studying at Yıldız Technical University Faculty of Education. The study was conducted in accordance with the relational screening model. Analysis of data; Independent Groups t-Test, Pearson Correlation Analysis Test and Multiple Linear Regression Analysis were used. A t-test was conducted to analyze whether the demographic variables of gender, the perception of liking/disliking school, and the perception of living a happy life in general or not living a happy life in general differed according to life engagement. According to the findings; life engagement did not differ significantly by gender. The life engagement of participants who like school is significantly higher than those who do not like school. In general, the life engagement of participants who live a happy life is significantly higher than those who do not. According to the findings obtained from the correlation analysis; life engagement has a positive significant relationship with the variables of authenticity and goal striving. In addition, life engagement has a highly significant relationship with the sub-dimensions of the authenticity scale; self-alienation, acceptance of external influences, and authentic living. Life engagement has a highly significant relationships with the sub-dimensions of the goal striving scale: struggling, giving up the struggle, and commitment to the goal. According to the multiple linear regression analysis; the variables authenticity and goal striving together explain 43% of the total variance in life engagement. The independent variables of authenticity and goal striving significantly and positively predict life engagement. The findings were discussed according to the literature, limitations and suggestions were presented.