Juniperus excelsa L. (kara ardıç)'in içindeki diterpenoidlerin izolasyonu ve yapı aydınlatılması
- Tez No: 8841
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVİM BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
iv ÖZET : Bu çalışma kaynak verisine rastlanmayan juniperus Excelsa L.'in içindeki diterpenoidlerin izolasyonunu ve yapılarının bulunmasını içermektedir. Bilecik'ten toplanan Juniperus Excelsa L. incelenmiştir. Meyve ve yaprakların ham-özütü asidik ve nötür fraksiyona ayrılmıştır. Nötür ve asidik fraksiyonlar analitik gaz kromatografisi ile incelenmiştir ve nötür fraksiyonda yirmidört, asidik fraksiyonda yedi maddenin olduğu anlaşılmıştır. Asidik fraksiyon için en uygun çözücü sisteminin toluen: etil asetat(9.3:0.7)olduğu bulunmuştur. Asidik fraksiyon kolon kromatografisi(Si02) ile saflaştırılmaya çalışılmıştır ve yaklaşık 8-10 mg. saf olarak kabul edilebilecek beş madde izole edilmiştir. I, II, III ve V'in I.R. ve U.V. spektrumları ve tümünün H-N.M.R. spektrumları alınmıştır. Dört maddenin I.R. spektrumunda karakteristik karbonil ve aromatik absorbsiyon bantları vermiştir ve aynı maddelerin U.Y. spektrumları max 'ı etkileyen konjugasyonun olduğunu göstermiştir. H-N.M.R. spektrumlarından aromatik yapının ve olefinik yapının doymuş metilen ve metil protonları ile birlikte bulunduğu anlaşılmıştır. Bu spektroskopik verilerden maddelerin diterpenoid yapısı yerine flavanoid yapısında olabileceği önerilmiş tir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work contains the isolation and finding of the structures of the diterpenoids in juniperus Excelsa L. since there is no literature data about it. Juniperus Excelsa L. that was collected from Bilecik was investiga ted. The crude extracts of the fruits and the leafs has been seperated into acidic and neutral fractions, neutral and acidic fractions were investigated by analitical gas- chroma t ography, and it was understood that there were twenty-four substance in neutral fraction and seven subs tance in acidic fraction. It was found that the most reasonable solvent system was toluen: ethyl acetate(9.3:0.7) for acidic fraction. Acidic fraction was tried to the purified by column chromatography (SiOp) and five compounds about 8-10 mg. which could be accepted as pure were isolated. I. R. and U.V. spectrums of I, II, III and V and H-N.M.R. spec t rums of all has been taken »Tour compounds gave a characteristic carbonyl and aromatic- absorbtion bands in their I.R. spectrums and U.V. sp'ectrums of the same compounds. showed that there was a conjugation which effects the X. prom their H-N.M.R. spectrums it was understood that there was an aromatic structure and olefinic structure together withVİ the saturated methyl and methylene protons. Prom these spectroscopic data, it was proposed that the compound's could be in flavanoid structure instead of diterpenoid struo/ture.