Molecular phylogenetic analyses of Juniperus L. species in turkey and their relations with other junipers based on cpdna
Kloroplast genomuna göre Türkiye'deki Junıperus L. türlerinin molekuler filogenetik analizi ve diğer ardıç türleri ile ilişkisi
- Tez No: 416406
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türkiye'de doğal olarak dağılım gösteren 2 seksiyon ve 3 alt-seksiyonun (Seksiyon Juniperus, alt-seksiyon Juniperus, Oxycedrus ve Caryocedrus, Seksiyon Sabina) kendi içinde ve birbirleri ile olan evrimsel ilişkisi kloroplast DNA kullanılarak elde edilen moleküler varyasyonlar kullanılarak belirlenmiştir. 7 adet doğal Türkiye ardıcından elde edilen 66 bireyin filogenetik ilişkisi kloroplast DNA'nın trnL intron (trnL5'-L3') , trnL3'-F(GAA) (trnL-F intergenik boşluk), trnV intron ve matK (maturaz kinaz) bölgelerine bağlı olarak ortaya çıkartılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmı olarak Türkiye' deki ardıçların diğer ardıç türleri ile evrimsel ilişkisini belirlemek aracıyla GeneBank' dan elde edilen ardıç türleri ile dış grup olarak 1 adet Cupressus sempervirens L. türü çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın sonuçları Türkiye'deki ardıç türlerinin seksiyon, tür ve hatta popülasyon seviyesinde düzgün dağılım gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Özellikle mavi tohumlu olarak bilinen J. communis L. ve J. drupacea Labill. türlerinin kırmızı tohumlu J. oxycedrus L. türünden ayrılması Juniperus seksiyonuna ait türlerin daha önce yapılmış morfolojik sınıflandırmalarla uyumlu sonuçlar verdiğini göstermiştir. Tür seviyesinde bazı popülasyonlar farklı şekilde ayrılmıştır. Örneğin, Kastamonu Kayalı Köyü'nden J. oxycedrus L. ve Eskişehir Çatacık'dan J. foetidissima Willd. türün diğer üyelerinden farklı haplotip desenleri ortaya çıkarmıştır. Kastamonu Kayalı Köyü' nden elde edilen J. oxycedrus L. için muhtemelen coğrafik izolasyondan dolayı farklılık görülmüşken, Eskişehir Çatacık'dan elde edilen J. foetidissima Willd. türündeki farklılık diğer ardıç türleri ile meydana gelen gen akışından dolayı ortaya çıkmış olabilir. Gerçekten de Eskişehir Çatacık'dan toplanan J. foetidissima Willd. diğer J. foetidissima Willd. (Sabina Seksiyonu) türleri ile hiçbir yakınlık göstermemiş olup Juniperus seksiyonu ile ilişki göstermiştir. Türkiye' de dağılım gösteren Juniperus türleri ile dünya üzerindeki diğer yerlerdeki türlerin filogenetik ilişkisini çözmek amacıyla çalışılan gen bölgelerine ait NCBI veritabanından yabancı örnekler toplanmış ve mevcut çalışma sonucunda Türkiye'den elde edilmiş DNA zincirleri ile birlikte değerlendirilmiştir. Juniper seksiyonuna ait örnekler beklenen sonuçları vermişken Sabina Seksiyonun Yeni Dünya türlerinin eklenmesi Eski Dünya türleri ile dağınık bir ayrım yapmasına neden olmuştur. Yeni Dünya türleri Eski Dünya türlerinin içinde alt gruplar oluşturmuş olup bu durum Yeni Dünya türleri ile Eski Dünya türlerini henüz tamamen ayrılmadığını ve halen evrimsel olarak yakın ilişkili olduğunu göstermektedir. Evrimsel zaman matK bölgesinin trn bölgesinden daha yakın zamanda evrimleştiğini göstermektedir. Ayrıca Juniperus ve Oxycedrus altseksiyonları en yakın ilişkiyi göstermiş ve bunu Caryocedrus subseksiyonu takip etmiştir. Ardıçların evrimleşmesi 20 milyon yıldan daha fazla yıl önce olduğunu göstermiş olup bu zaman; Oligocene Miocene bağlantısına denk gelmektedir. Ardıçların ilk oluştuğu coğrafya muhtemelen Avrasya üzerinde olmuştur ve Sabina seksiyonunun yeni dünya türleri Median – Tethyan bağlantısının ayılmasından sonra diğer ardıç seksiyonlarında ayrı olarak evrimleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Evolutionary relationships within and among two sections and three subsections of Juniperus species (Section Juniperus, subsections Juniperus, Oxycedrus and Caryocedrus, Section Sabina) naturally distributed in Turkey were investigated with molecular variations of chloroplast DNA (cpDNA). This study revealed the phylogenetic relation of 66 individuals from 7 native Turkish Juniperus L. species based upon DNA sequence of trnL intron (trnL5'-L3') , trnL3'- F(GAA) (trnL-F intergenic spacer), trnV intron and matK (maturase kinase) of chloroplast DNA (cpDNA) regions. Furthermore, Juniperus species obtained from GenBank and one Cupressus sempervirens L. species as outgroup were included to determine the evolutionary relation of Turkish Junipers with other Juniperus L. species. The results of the study indicated that Juniperus L. species in Turkey were classified properly at section, species and even population level. Especially the species of section Juniperus gave correlated results with previous morphological classifications such that J. communis L. and J. drupacea Labill. which are known as blue seeded Juniperus L. species were diverged from red seeded J. oxycedrus L. At species level, some populations were divergent. For instance, J. oxycedrus L. from Kastamonu Kayalı Köyü, J. foetidissima Willd. from Eskişehir Çatacık gave different haplotype patterns from other members of the species. For J. oxycedrus L. from Kastamonu Kayalı Köyü the divergence might be due to geographic isolation; however, J.foetidissima Willd. might vary through gene flow from other Juniperus L. species in the same location. In fact, J. foetidissima Willd. from Eskişehir Çatacık did not show close pattern with other J. foetidissima Willd. (Section Sabina) samples, but showed relationship with section Juniperus. To figure out phylogenetic relationships among Juniperus L. species distributed in Turkey and in other regions of the World, DNA sequences of studied regions of foreign samples were obtained from the NCBI database and were evaluated with DNA sequence of Turkish species used in the curent study. The samples of Section Juniperus gave expected results but including New World species of Section Sabina lead to dispersed allocation with Old World species of the same section. New World Sabina section distributed with different subclusters within Old World Sabina section. The result can be concluded as New World members of Section Sabina has not been well resolved yet and possessed close relation with Old World Sabina section. The evolutionary time have shown that matK region has more recent divergence than trn region. Moreover, subsection Juniperus and Oxycedrus showed the closest relation followed by subsection Caryocedrus. The evolution of Juniperus L. date back to more than 20 million years which was probably at Oligocene Miocene boundry. The geography of origin of Juniperus L. was probaby Eurasia such that New World species of Section Sabina diverged from other sections of Juniperus L. and probably evolved seperately after Median – Tethyan belt seperation.