Süpermarketlerde kullanılan iki farklı tip ödeme bankosunun müşterilerin alışveriş kararları üzerine etkileri
Effects on customers' shopping decisions of two different types of payment desks used in supermarkets
  1. Tez No: 884145
  2. Yazar: TOLGA SUBAŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
İnsanlar, temel ihtiyaçlarını ve özel gereksinimlerini karşılamak için günlük zamanlarının bir kısmını marketlerde alışveriş yaparak geçirmektedir. Belli bir zaman geçirilen marketlerde alışveriş işlemi sonrasında alınan ürünlerin ödemesinin yapılması için ödeme bankosu (kasa) kullanılmaktadır. Ödeme işlemi sırasında gerekli eylem gereksinimlerinin en uygun şekilde karşılanabilmesi için banko tipinin önemli olduğu düşünülmektedir. Ödeme bankosunda oluşan yoğunluk gereği banko tipinin daha işlevsel ve kullanışlı olması müşterilerin algısal ve fonksiyonel değerlendirmelerini olumlu yönde etkileyebilmektedir. Bu araştırmada, müşterilerin marketlerde kullanılan iki farklı tip ödeme bankosunun (I tipi ve L tipi) müşterilerin algısal ve fonksiyonel değerlendirmeleri üzerindeki etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla geliştirilen araştırma anketine 200 kişi katılmıştır. Katılımcı müşterilerin %51,5'inin kadın, %48,5'inin erkek, %5,3'ünün 18-25 yaş aralığında, %17,8'inin 26-35 yaş aralığında, %13,5'inin 36-45 yaş aralığında, %5,8'inin 46-55 yaş aralığında ve %7,8'inin ise 56 yaş ve üzerinde olduğu görülmektedir. Elde edilen sonuçlar, iki farklı tip ödeme bankosunun müşterilerin algısal ve fonksiyonel değerlendirmeleri üzerinde önemli etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Buna göre, müşteriler tarafından L tipi ödeme bankosunun, I tipi bankoya göre daha güzel, davetkâr, düzenli, işlevsel ve kullanışlı bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
People spend some of their daily time shopping in markets to meet their basic needs and special needs. In markets where a certain amount of time is spent, a payment counter (cashbox) is used to pay for the products purchased after the shopping process. It is thought that the type of counter is important in order to meet the necessary action requirements during the payment process in the most appropriate way. Due to the density at the payment counter, the more functional and useful counter type can positively affect the customers' perceptual and functional evaluations. This research aimed to determine the effects of two different types of payment counters (I type and L type) used in markets on customers' perceptual and functional evaluations. 200 people participated in the research survey developed for this purpose. 51.5% of the participating customers are women, 48.5% are men, 5.3% are between the ages of 18-25, 17.8% are between the ages of 26-35, 13.5% are between the ages of 36-45. In the age range, 5.8% are between the ages of 46-55 and 7.8% are aged 56 and over. The results showed that two different types of payment counters had significant effects on customers' perceptual and functional evaluations. Accordingly, it has been determined that customers find the L type payment counter more beautiful, inviting, tidy, functional and useful than the I type counter.