1923-1950 yılları arasında düzenlenen Türk Şiiri Antolojileri üzerine inceleme
A review of Turkish Poetry Anthologies edited between 1923-1950
  1. Tez No: 884146
  2. Yazar: MAHİNUR ÖZDOĞAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ DAŞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Antolojiler, eserlerden parçalar derlenerek oluşturulan sanat seçkileridir. İlkin şiir sanatında karşımıza çıkan bu çalışmalar zaman içinde öykü, resim, fotoğraf gibi farklı disiplinler üzerine de yapılmıştır. Antolojiler; sanat eserine değer biçme, edebiyat tarihine hizmet etme, sanatkârı öne çıkarma, tanıtma, bilgilendirme, propaganda yapma gibi birçok amaca hizmet eder. Bu çalışmalara geniş bir açıdan bakacak olursak antoloji hem bir ders kitabı hem bir eleştiri kitabı hem de bir edebiyat tarihi olarak değerlendirilebilir. Türk edebiyatı üzerine hazırlanan antolojiler hakkındaki çalışmaların azlığı, bizi bu alanda çalışmaya ve üzerine inceleme yapmaya yöneltti. Böylelikle 1923 – 1950 yılları arasında hazırlanan şiir antolojilerinin, bu antolojileri derleyen yazarların, dönemin şiir ve şair seçimindeki değer yargılarının ve dönemin sanat anlayışının tespiti üzerinde çalışıldı. Çalışmanın“Giriş”bölümünde antolojiyle ilgili bilgi verip bu türün Türk edebiyatındaki gelişimi hakkındaki süreçten bahsettik. İkinci bölümde 1923 - 1950 yılları arasında hazırlanan halk edebiyatı antolojilerini inceledik, kendi içinde mukayese ettik ve değerlendirdik. Üçüncü bölümde 1923 - 1950 yılları arasında hazırlanan divan edebiyatı antolojilerini inceledik, kendi içinde mukayese ettik ve değerlendirdik. Dördüncü bölümde 1923 - 1950 yılları arasında hazırlanan Batı etkisinde Türk şiiri antolojilerini inceledik, kendi içinde mukayese ettik ve değerlendirdik. Sonuç bölümünde elde ettiğimiz bulgular üzerinden 1923 - 1950 yılları arasında hazırlanan antolojiler hakkında genel bir değerlendirmeye vardık.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaktıAnthologies are artistic selections created by compiling fragments of works. These works, which first appeared in the art of poetry, were also made in different disciplines such as short stories, painting and photography over time. Anthologies serve many purposes such as valuing the work of art, serving the history of literature, highlighting the artist, introducing, informing, and spreading propaganda. From a broad perspective, an anthology can be considered as a textbook, a book of criticism and a history of literature. The scarcity of studies on anthologies prepared on Turkish literature led us to study and analyze this field. In this way, we have tried to determine the poetry anthologies prepared between 1923 and 1950, the authors who compiled these anthologies, the value judgments in the selection of poems and poets of the period and the understanding of art of the period. In the“Introduction”section of the study, we gave information about the anthology and talked about the process of the development of this genre in Turkish literature. In the second section, we examined, compared, and evaluated the anthologies of folk literature prepared between 1923 and 1950. In the third section, we examined, compared, and evaluated the anthologies of divan literature prepared between 1923 and 1950. In the fourth section, we examined, compared, and evaluated the anthologies of Turkish poetry under the influence of the West prepared between 1923 and 1950. In the conclusion section, we reached a general evaluation about the anthologies prepared between 1923 and 1950 based on the findings we obtained. r.